Skupina kongresmanů zažalovala Obamu za Libyi

Václav Viták
16. 6. 2011 16:32
Kongres hrozí Bílému domu, že mu neschválí účast na operaci v Libyi
Americké letouny zapojené do operace v Libyi
Americké letouny zapojené do operace v Libyi | Foto: Reuters

Washington - Skupina kongresmanů ve středu zažalovala prezidenta Baracka Obamu u federálního soudu ve Washingtonu za údajně nezákonnou účast Spojených států ve vojenské intervenci v Libyi.

V čele této desetičlenné skupiny stojí Dennis Kucinich, člen Sněmovny reprezentantů za demokratickou stranu. Převahu v ní však tvoří republikánští kongresmani, kterých se připojilo sedm.

"Co se týče Libye, jsme přesvědčeni, že byl porušen zákon. Obrátili jsme se na soud, aby zakročil a ochránil americký lid před výsledky této nezákonné politiky," prohlásil Kucinich.

Tento kongresman ostře napadá Obamu a jeho administrativu za "obcházení Kongresu a za využívání organizací, jako jsou Spojené národy a Severoatlantická aliance, k povolování použití vojenské síly proti cizím zemím".

Lhůta do neděle

Prezident Obama je kvůli účasti USA na operaci v Libyi pod stále větším tlakem ze strany Kongresu.

V úterý předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner varoval šéfa Bílého domu, že by ho Kongres mohl obvinit z porušení zákona o válečných pravomocích z roku 1973, pokud jasně nevysvětlí, proč nařídil účast americké armády na intervenci v Libyi.

Obamova administrativa se, pokud jde o Libyi, intenzivně snaží vyhnout sporu s Kongresem. Zdůrazňuje, že souhlasí se zákonem z roku 1973.

Zmíněná norma byla trnem v oku všem Obamovým předchůdcům v Bílém domě počínaje Richardem Nixonem.

Pokud Bílý dům zahájí nějakou vojenskou operaci v cizí zemi, musí podle tohoto zákona pro ni získat od Kongresu nejpozději do 60 dnů souhlas, jinak je nezákonná.

Za určitých mimořádných okolností může být tato lhůta prodloužena až na 90 dní. V případě prezidenta Obamy a intervence v Libyi skončí tento časový limit v neděli.

Jednali jsme s vámi šestačtyřicetkrát

Bílý dům proto ve středu rozeslal členům Kongresu zatím nejpodrobnější zprávu o americké účasti na intervenci v Libyii, v níž zdůrazňuje, zapojení USA do ní je velmi omezené.

Ve zprávě se praví, že libyjská operace stála americké daňové poplatníky doposud pouze 716 milionů dolarů. Bude-li trvat až do září, výdaje stoupnou přibližně na 1,1 miliardy.

Bílý dům v ní připomíná, že v Kongresu se konalo celkem šestačtyřicet slyšení o libyjském konfliktu, kterých se účastnili vysocí představitelé Obamovy administrativy.

Kongres tedy podle zprávy nemůže tvrdit, že by byl v této věci obcházen.

Bílý dům se navíc domnívá, že americká účast na operaci v Libyi je tak okrajová, že vůbec nespadá pod zákon o válečných pravomocích z roku 1973.

Kongresmani však vědí, že jen 25 procent Američanů souhlasí se zapojením USA do náletů na síly plukovníka Kaddáfího.

Šedesát procent se navíc domnívá, že administrativa měla Kongres napřed požádat o souhlas s touto vojenskou akcí, což je jeden z důvodů, proč Kapitol na prezidenta Obamu vyvíjí takový tlak.

 

Právě se děje

Další zprávy