K setkání u symbolického hrobu prezidenta válečného slovenského státu Jozefa Tisa vyzvali členové občanského sdružení Slovenská pospolitost.
"Sejdeme se v sobotu u hrobu jediného slovenského prezidenta Josefa Tisa na Martinském hřbitově v Bratislavě," je napsáno na internetové stránce pospolitosti.
Policie v Bratislavě už potvrdila, že má nachystané jednotky, které budou v případě nutnosti zasahovat.
Minulý rok policie při akcích na připomínku fašistického Slovenského státu, který vznikl 14. března 1939, nasadila také jízdní policii. Ta hlídala zhruba dvě stovky účastníků piety.
Češi a Maďaři nepřátelé
Nacionalisté loni kritizovali zejména čechoslovakismus, maďarskou iredentu i nacionalistické slovenské politiky, kteří dělají málo pro národ. Na setkání přišli ve stejnokrojích připomínající uniformy gardistů fašistického státu.
Infobox
ČTĚTE VÍCE:
Hlásili se k fašistům, soud jim řekl ne
...Slovenský Nejvyšší soud dnes rozpustil nacionalistickou Slovenskou pospolitost, která se hlásí k odkazu fašistického slovenského štátu. Podle Nejvyššího soudu strana hlásá omezení volebního práva, a to je nepřijatelné...
Nikdo z účastníků akce však obviněn nebyl.
Členové občanského sdružení Slovenská pospolitosti, která víkendové akce pořádá, přitom byli zakladateli a členy stejnojmenné politické strany.
Tu na začátku března letošního roku rozpustil slovenský Nejvyšší soud kvůli tomu, že její program byl v rozporu s ústavou.
Za úhlavní nepřátele národa Slovenská pospolitost označuje liberály, sionisty a svobodné zednáře. Homosexualitu považovala strana za úchylku a státním svátkem chtěla vyhlásit právě 14. březen - výročí vzniku válečného Slovenského státu. Strana rovněž požadovala jednostranné zavedení vízové povinnosti pro občany Izraele, USA a Maďarska a vystoupení Slovenska ze "zhoubných organizací", jako jsou Evropská unie a NATO. Organizaci spojených národů považuje za spolek parazitů.
Šéf strany, nazývaný vůdce - v civilu středoškolský učitel Marián Kotleba - i jeho zástupce, kteří jsou zároveň ve vedení občanského sdružení, čelí nyní obvinění z trestných činů podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod lidí.
Desetitisíce mrtvých Židů
Jozef Tiso, u jehož symbolického hrobu se připomínka slovenského válečného státu uskuteční, byl po druhé světové válce popraven jako válečný zločinec.
Jeho osoba vyvolává dodnes spory.
V anketě nejčtenějšího slovenského časopisu Plus 7 dnů v minulém roce o Největšího Slováka Tiso překvapivě obsadil páté místo.
"Byl to člověk, který zatáhl Slovensko do války a který má kromě jiného na svědomí zákony proti židům a holocaust. Když to naše společnost není ochotna vnímat, je to něco nezdravého," komentoval umístění Tisa historik Dušan Kováč.
Slovensko bylo za druhé světové války satelitem fašistického Německa. Režim prezidenta Tisa platil Německu 500 marek za každého Žida, jenž byl po zbavení občanství deportován ze Slovenska.
Celkem bylo za druhé světové války odvezeno do nacistických vyhlazovacích táborů asi 70 tisíc slovenských Židů, z nichž většina nepřežila.
"Nás neobalamutíte hloupou frází, že Žid je také člověk. Jsou to zástupci a agenti ďábla," hlásal jeden z plakátů fašistické Hlinkovy gardy.
Židé na Slovensku na začátku roku 1941 vlastnili dvanáct tisíc tři sta podniků, 100 tisíc hektarů půdy, majetek v hodnotě odpovídající dnes 25 miliardám slovenských korun. Slovensko začalo minulý rok v prosinci symbolicky odškodňovat slovenské oběti holocaustu za majetek, který jim stát zabavil v letech 1938 až 1945.#reklama