U záplav v Pákistánu pomáhají i islámští radikálové

Monika Horáková
6. 8. 2010 14:52
Vládní pomoc přichází příliš pomalu, říkají. Svou reputaci se snaží napravit i Spojené státy.
Foto: Reuters

Islámábád - Zatímco stovky tisíc lidí bojují v Pákistánu s následky rozsáhlých povodní, pákistánský prezident je na zahraniční cestě po Evropě. Dostává se mu za to kritiky nejen z domácího prostředí, ale i ze zahraničí.

Islámští radikálové jsou naopak na místě a pomáhají povodněmi postiženému obyvatelstvu. Intenzivně se zapojují také Spojené státy.   

V jihopákistánské provincii Sindh bylo více než půl milionu lidí evakuováno. Povodně připravily podle agenturních zpráv v Pákistánu o život již přes 1600 lidí a postihly přes čtyři miliony osob. Nejkritičtější situace je na severozápadě země.

Organizace al-Chidmát, která patří k povolené, nicméně fundamentalistické straně Džamát-e-Islámí, dala k dispozici dvě soukromé školní budovy. Jejich prostory uzpůsobila podle serveru Spiegel tak, aby v nich mohlo být ubytováno 380 rodin, které přišly o svá obydlí.

"Vláda je paralyzována," uvedl Džavíd Chán, místní šéf al-Chidmátu. "Celý region je v nouzi, ale státní pomoci se nedostává."

Osmnáctiletá žena, jejíž rodina přišla o celý dům za téměř 30 000 eur, řekla: "Zatímco nám al-Chidmát pomáhá, od vlády jsme ještě nedostali vůbec nic."

USA: jsme opravdovými přáteli Pákistánců

Také Spojené státy pomáhají, co jim síly stačí. Poskytly několik vrtulníků, čluny, vodní cisterny, pily a zásoby potravin a pitné vody. Přidaly také 25 milionů dolarů. Snaží se tak podle serveru Spiegel napravit svou pověst.

"V první řadě jde samozřejmě o poskytnutí pomoci potřebným. Chceme ale využít také šanci ukázat, že jsme skutečnými přáteli Pákistánců," uvedl jeden z amerických diplomatů, působící v Pákistánu.

"Neměli bychom zároveň přenechávat prostor radikálním organizacím," doplnil. V opačném smyslu se vyjádřil jeden z pomáhajících humanitárních pracovníků. Řekl, že je šťastný za každého, kdo přiloží ruku k dílu.

Kde je náš prezident?

Pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí mezitím absolvuje svou zahraniční cestu po Evropě. Podle názoru drtivé většiny Pákistánců měl však Zardárí zůstat ve vlasti a řídit záchranné práce.

Prezident podle vlastních slov skutečně zvažoval, zda cestu nepřerušit. Nakonec se v ní rozhodl pokračovat zejména kvůli "chladným vztahům mezi Velkou Británií a Pákistánem".

Ještě před společným setkáním Ásifa Alího Zardárího a Davida Camerona kritizoval britský premiér Pákistán za to, že "šíří teror v Indii a Afghánistánu." Zardárí však také nezůstal pozadu. 

Podle agentury AFP řekl, že pochybuje o tom, že by USA a jejich spojenci mohli někdy radikální islamisty porazit: "Mezinárodní společenství, ke kterému patří také Pákistán, právě prohrává válku proti Talibanu."

 

Právě se děje

Další zprávy