U Malty se zřejmě utopilo 70 afrických uprchlíků

gaz
28. 8. 2008 8:41
Přežilo jen osm lidí
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Valletta - Přibližně 70 afrických uprchlíků na cestě do Evropské unie zřejmě utonulo poté, co se jejich loďka převrhla nedaleko Malty.

Informovala o tom zahraniční média s odvoláním na Neila Falzona, maltského zástupce Vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Osm přeživších, které se podařilo vytáhnout ze Středozemního moře sedmdesát kilometrů od maltského pobřeží, hovoří o tom, že osazenstvo lodi původně čítalo téměř osmdesát osob.

Pokud se rozsah tragédie potvrdí, půjde podle agentury AFP o jednu z nejhorších svého druhu. V oblasti nyní pátrá letadlo maltské armády, zatím se mu ale nikoho nepodařilo nalézt.

Čtěte také: Kdo jedná s uprchlíky nejhůře? V kruté desítce i EU

Loď vyplula pravděpodobně minulý čtvrtek z Libye, která je oblíbenou zastávkou pro uprchlíky pokoušející se dosáhnout pobřeží evropských států. Na palubě se nalézali vystěhovalci z Ghany, Eritreje, Somálska a Súdánu.

„V pondělí začala gumová loďka nabírat vodu, převrhla se a přistěhovalci utonuli," citovala agentura AFP Falzona. „ (Ostatní) se pak drželi člunu až do minulé noci, když je zpozorovala maltská rybářská loď."

Malta je častým cílem afrických uprchlíků. Podle AFP se jich v minulém roce na pobřeží malého souostroví vylodilo 1700.

V sicilském kanálu, ve kterém se nachází i Malta, se letos utopilo už 380 ilegálních přistěhovalců z Afriky.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy