U Malty se zřejmě utopilo 70 afrických uprchlíků

gaz
28. 8. 2008 8:41
Přežilo jen osm lidí
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Valletta - Přibližně 70 afrických uprchlíků na cestě do Evropské unie zřejmě utonulo poté, co se jejich loďka převrhla nedaleko Malty.

Informovala o tom zahraniční média s odvoláním na Neila Falzona, maltského zástupce Vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Osm přeživších, které se podařilo vytáhnout ze Středozemního moře sedmdesát kilometrů od maltského pobřeží, hovoří o tom, že osazenstvo lodi původně čítalo téměř osmdesát osob.

Pokud se rozsah tragédie potvrdí, půjde podle agentury AFP o jednu z nejhorších svého druhu. V oblasti nyní pátrá letadlo maltské armády, zatím se mu ale nikoho nepodařilo nalézt.

Čtěte také: Kdo jedná s uprchlíky nejhůře? V kruté desítce i EU

Loď vyplula pravděpodobně minulý čtvrtek z Libye, která je oblíbenou zastávkou pro uprchlíky pokoušející se dosáhnout pobřeží evropských států. Na palubě se nalézali vystěhovalci z Ghany, Eritreje, Somálska a Súdánu.

„V pondělí začala gumová loďka nabírat vodu, převrhla se a přistěhovalci utonuli," citovala agentura AFP Falzona. „ (Ostatní) se pak drželi člunu až do minulé noci, když je zpozorovala maltská rybářská loď."

Malta je častým cílem afrických uprchlíků. Podle AFP se jich v minulém roce na pobřeží malého souostroví vylodilo 1700.

V sicilském kanálu, ve kterém se nachází i Malta, se letos utopilo už 380 ilegálních přistěhovalců z Afriky.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy