Sebevražední atentátníci zaútočili na základnu Africké unie v Mogadišu, zabili nejméně 11 lidí

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 26. 7. 2016 12:26
Na základnu mírových jednotek Africké unie u hlavního města Somálska zaútočili dva sebevražední atentátníci. S odkazem na policejní zdroje to napsala agentura Reuters. První atentátník se odpálil s vozem plným výbušnin u kontrolního stanoviště jednotek Africké unie. Druhý explodoval s vozem u hlídek somálských jednotek poblíž budovy využívané OSN. Podle agentury AFP exploze zabily nejméně 11 lidí a dalších pět zranily. "Devět mrtvých jsou členové bezpečnostních složek OSN, další oběti jsou civilisté," uvedl podle televize Al-Džazíra mluvčí místní vlády. K útoku se přihlásily milice Al-Šabáb, které v zemi bojují za svržení prozápadní vlády.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 29 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Jaderný program KLDR může zavřít dveře k jednání o míru, varovaly USA

Severokorejský program raketových testů je kontraproduktivní a může zavřít dveře k jednání o míru. Na schůzi Rady bezpečnosti OSN to ve středu v New Yorku prohlásila stálá představitelka USA Kelly Craftová. Spojené státy jsou podle ní připraveny "projevit pružnost" a souběžně s KLDR jsou odhodlány podniknout konkrétní kroky k dohodě.

Washington věří, že Pchjongjang zastaví další nepřátelství, zdrží se hrozeb a zapojí se do hledání cesty k dohodě. Pokud ne, budou Spojené státy podle toho jednat, řekla Craftová. 

Čínský zástupce Čang Ťün nicméně označil za zcela nezbytné, aby Rada bezpečnosti uvolnila sankce, které na KLDR uvalila po raketových a jaderných testech Pchjongjangu. To by podle něj vedlo k "dramatickému zvratu" zatím bezvýchodné situace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy