Gaza - Poblíž konvoje palestinského premiéra Ramího Hamdalláha v úterý vybuchla nálož, premiér jel právě na schůzku do palestinského Pásma Gazy. Podle zpráv médií výbuch lehce zranil sedm lidí. Premiér je v pořádku a mohl pokračovat v programu, incident je ale v palestinských médiích označován za pokus o atentát. Palestinská samospráva odpovědnost za útok připsala radikálnímu Hamásu, který v Pásmu Gazy vládne. Hamás ale útok odsoudil.
Hamdalláh do Pásma Gazy přijel poprvé za posledních pět měsíců. Původně bylo ohlášeno smíření Hamásu s konkurenční stranou Fatah, která ovládá další palestinské území - Západní břeh Jordánu. Tam také sídlí vláda, k níž patří Hamdalláh.
Smíření mělo ukončit mocenský rozkol mezi Palestinci a umožnit sestavit společnou vládu.
Palestinské vedení v Ramalláhu incident považuje za pokus o vraždu. V konvoji byl také velitel palestinské rozvědky Madžíd Faradž. Všichni zranění jsou členové ochranky. Faradž se nedávno podrobil operaci srdce v USA a na Západní břeh Jordánu se vrátil minulý pátek.
Několik automobilů v koloně výbuch poškodil, na snímcích je vidět auta s vyraženými okny.
Hamdalláh řekl, že je stále rozhodnut dosáhnout jednoty v palestinském vedení. Do Pásma Gazy přijel ke slavnostnímu otevření čističky odpadních vod, k jejímuž vybudování přispěly 75 miliony dolarů (1,5 miliardy korun) Světová banka a Evropská unie. Svou návštěvu ale premiér kvůli útoku zkrátil.
Aftermath of the explosion of an IED near the convoy of the Palestinian PM in #Gaza pic.twitter.com/MomaK0ZZF2
— Michael A. Horowitz (@michaelh992) March 13, 2018
"Navzdory tomu, co se dnes stalo, se do Gazy vrátím. Vyzývám Hamás, aby vládě umožnil účinnou kontrolu v Pásmu Gazy. Dnešní událost nám nezabrání, abychom dál usilovali o usmíření. Budeme budovat naše instituce a s pomocí Egypta tlačit na smíření. Vyzývám Hamás a další frakce, aby se zúčastnily jednání palestinské rady, která se sejde v dubnu," řekl Hamdalláh.
Jednání Palestinské národní rady, což je zákonodárný orgán pro obyvatele palestinských území i pro Palestince v diaspoře, svolala Organizace pro osvobození Palestiny na 30. duben.
Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás odpovědnost za útok připsal Hamásu, avšak Faradž řekl, že je příliš brzo na to někoho obviňovat. Vůdce Hamásu Ismáíl Haníja s Hamdalláhem mluvil a podle izraelského tisku se shodli, že odpovědnost padá na Izrael a jeho spolupracovníky. Haníja řekl, že vyšetřování útoku povede Taufík abú Naím, který ve správě Hamásu řídí rezort vnitra. Několik lidí už bylo zatčeno a pátrání po dalších pokračuje.
Abbás na úterý svolal bezpečnostní představitele a mluvčí samosprávy řekl, že palestinské vedení Hamásu nedůvěřuje a nepovažuje za vhodné, aby incident vyšetřoval Hamás. "Máme podezření, že je Hamás do útoku zapojen, vyšetřování se nemůže účastnit," řekl.
Bomba u konvoje vybuchla v blízkosti hraničního přechodu Bajt Hanún, poblíž dějiště pumového útoku na americký diplomatický konvoj z roku 2003. Tehdy přišli o život tři američtí bezpečnostní specialisté a jeden americký diplomat byl zraněn.
Smíření Hamásu s Fatahem vázne. Podle loňské dohody měl Hamás předat kontrolu nad úřady v pásmu do prosince, ale nestalo se tak.
Hamás zvítězil ve volbách v roce 2006 a o rok později v bojích porazil Fatah v Pásmu Gazy a ujal se vlády nad tímto územím sám. Vlivem izraelské a egyptské blokády se území dostalo do ekonomicky neudržitelné situace a Hamás oznámil, že úřady předá samosprávě, která dosud řídila Západní břeh Jordánu. Dohoda byla sice podepsána v říjnu, ale nezahrnovala sporná témata, jako je bezpečnost nebo přesný harmonogram předání úřadů.