Z klenotu jsou trosky. Letiště v Doněcku je jako Ukrajina

Gabriela Baczynska, Reuters
8. 10. 2014 6:28
Rozstřílené doněcké letiště dobře ilustruje vzestup a pád země na okraji Evropy. Boje o něj neberou konce.
Zničený hlavní terminál doněckého mezinárodního letiště.
Zničený hlavní terminál doněckého mezinárodního letiště. | Foto: Reuters

Doněck – Na většině míst Ukrajiny boje - díky měsíc starému příměří - zmírnily, v okolí doněckého letiště ne. Dokonce tady zuří s neztenčenou silou.

Zářivý symbol integrace země do západních struktur proměňují čím dál víc v roztříštěné zrcadlo, které ukazuje, jaké vyhlídky Ukrajince v nejbližší době  čekají.

Proruští rebelové u letiště v Doněcku
Proruští rebelové u letiště v Doněcku | Foto: Reuters

Nový terminál, který fotbaloví fanoušci využívali v roce 2012, aby se dostali na zápasy mistrovství Evropy, je dnes jen hromadou trosek. Byť strategicky mimořádně významnou.

Strach ze ztráty Doněcka

Po dlouhé měsíce se o letiště přetahují prozápadně orientovaná vláda v Kyjevě a povstalci, kteří usilují o to, aby se území dostalo zpět do sféry vlivu Moskvy. Letiště leží přibližně deset kilometrů od centra Doněcka a pro vládní vojska, která je v květnu vyrvala po lítých bojích z rukou rebelů, představuje bod nejzazšího postupu ve směru na metropoli Doněcké oblasti.

Povstalci se teď bojí, že by armáda mohla využít terminál jako nástupiště k útoku na Doněck. "Letiště se prakticky nachází uvnitř vnější obvodové linie města," tvrdí náměstek "ministra obrany Doněcké lidové republiky" Eduard Basulin.

"Naším hlavním cílem je posunout linii, ze které nás ostřelují, co nejdále tak, aby město nemohli zasáhnout," vysvětluje. Klopu jeho maskovací uniformy zdobí malá stříbrná hvězdička se Stalinovým portrétem.

Kontrolní věž letiště v Doněcku.
Kontrolní věž letiště v Doněcku. | Foto: Reuters

V už zmiňovaném roce 2012 tu byla k vidění zcela jiná - prozápadní - politická symbolika. Fotbalový šampionát totiž Ukrajina hostila spolu s Polskem, zemí, která je na rozdíl od ní členem nejen EU, ale i NATO.

Právě těžce poškozené letiště je tak výmluvným symbolem stavu, v němž se teď Ukrajina nachází. Stejně jako zhroucení nadějí na její rychlou integraci do Evropy.

Kontrolní věž bez oken

Od začátku příměří doznal průběh bojové linie jen málo změn, povstalci pouze získali malé území na jihovýchodě Ukrajiny.

Žlutomodrá ukrajinská vlajka stále vlaje nad kontrolní věží, která přišla o většinu skleněné výplně oken. Armádní mluvčí Andrij Lysenko sice prohlašuje, že ranveje jsou stále schopné provozu, povstalci ale tvrdí, že na nich už nemohou přistávat těžká transportní letadla.

Ukrajinští vojáci stále drží starý letištní terminál, jehož vybetonované podzemní prostory skýtají dostatek prostoru, aby se schovali před nepřátelským ostřelováním. I armádní budovy vedle terminálu jsou stále v rukou vládních jednotek.

Drobné přestřelky i palba z těžkých zbraní tu ale jsou na denním pořádku. Armáda tvrdí, že rebelové jejich pozice pravidelně napadají z měst poblíž hranic s Ruskem, jako je Debalcevo nebo Šastyje severovýchodně od Doněcka.

V pondělí zasáhla střelba - vycházející zřejmě z vládních pozic - obytnou čtvrť nedaleko letiště, odkud předtím povstalci po několik dní ostřelovali pozice ukrajinské armády. V médiích se následně objevily fotografie těla jednoho z civilistů, zabaleného do koberce.

První Porošenkův triumf

Opětovné dobytí letiště, pojmenovaného po sovětském skladateli Sergeji Prokofjevovi, který se v Doněcku narodil, představovalo jeden z prvních triumfů nového ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

Zničené auto nedaleko doněckého letiště.
Zničené auto nedaleko doněckého letiště. | Foto: Reuters

Den poté, co byl zvolen, Ukrajina zahájila letecké útoky a provedla parašutistické výsadky, aby letiště získala od povstalců zpět. Po bojích byla doněcká márnice plná těl padlých rebelů.

V té době Porošenko odmítal s "teroristy", jak povstalce pravidelně označuje, vyjednávat. A prohlašoval, že je jen "otázkou několika hodin", kdy bude na základě mohutné armádní operace povstání rozdrceno.

Ani jedné z bojujících stran se však od té doby nepodařilo zvrátit poměr sil v okolí letiště na svou stranu. Navzdory příměří, které znamenalo výrazné utlumení bojů na jiných místech. V okolí ranvejí létají střely přesně tak jako dřív.

"Jen odpovídáme"

Ukrajinská armáda i povstalci přitom tvrdí, že příměří respektují a pouze odpovídají na nepřátelskou palbu. Obě strany se také navzájem obviňují z nasazování vícehlavňových raketometů, tanků a těžkého dělostřelectva.

Při bojích u letiště už zahynuly stovky mužů.

Basulin přiznal, že na straně separatistů padlo dvě stě bojovníků. Mezi ně řadí i padesát mužů, kteří byli zabiti první den květnových bojů. Ve skutečnosti jich ale mohlo být mnohem víc.

Muž u svého rozstříleného domu v Doněcku.
Muž u svého rozstříleného domu v Doněcku. | Foto: Reuters

Těla některých z nich byla odvezena k pohřbu do Ruska, což podpořilo dřívější obvinění ze strany Kyjeva, že Moskva povstalce vyzbrojuje a posílá jim své jednotky.

Kreml prohlašuje, že vláda v Kyjevě porušuje práva ruskojazyčné populace na východě země, přímé zapojení Ruska do konfliktu ale stále odmítá. Jelikož separatisté ostřelují vládní pozice z obytných čtvrtí i jednotlivých domů na okraji města, většina civilního obyvatelstva se z oblastí sousedících přímo s letištěm dávno odstěhovala.

 

Právě se děje

Další zprávy