Kyjev (Od našeho zpravodaje) - O paradoxech války v ukrajinském Doněcku, ale i lidské vynalézavosti, jak těm druhým "zakroutit krkem", se nejnověji dozvíte v kyjevském Vojenském historickém muzeu.
Před jeho vchod totiž ukrajinská armáda umístila sovětský tank IS (označení IS znamenalo Iosif Stalin), který v bojích ukořistila proruským separatistům.
A není to lecjaký obrněnec: vyroben byl na konci druhé světové války v roce 1945 a pamětníci říkají, že němečtí vojáci měli zakázáno na něj vést palbu, protože pancířem "Stalina" údajně žádná tehdejší střela nepronikla a oni na sebe vždy jen zbytečně upozornili.
Těžké sovětské tanky IS přispěly k rychlé porážce hitlerovského Německa. Ten z kyjevské Hruševského třídy posloužil i doněckým separatistům, kteří ho sundali z druhoválečného pomníku.
Po sedmdesáti letech "odpočinku" ho bez větších obtíží opravili a opět použili v boji. Funkční byl totiž stále motor a o pancíři platí málem stejné charakteristiky jako při dobývání Berlína Rudou armádou.
"Jen kanón už nefunguje – zreznul. Na tankovou věž však separatisté přivařili lafetu, do které zasadili velkorážní kulomet, takže s tímto obrněncem opět naháněli hrůzu," vysvětluje ukrajinský vojenský historik Andrej Švačko. Prorezly sice i nádrže tanku, ty ale separatisté vyměnili za umělohmotné sudy zašpuntované dřevěnými špalíky.
Paradoxní je i to, že tanky IS-2 byly poprvé použity právě při dobývání Ukrajiny. Jejich snad nejslavnějším nasazením byl boj u Sandoměře, kde se střetly s nejnovějšími německými stroji Tiger II.
Útočící německé obrněnce zde narazily na odpor dobře ukrytých tanků IS-2 a T-34/85. Jeden ze sovětských velitelů, gardový poručík Udalov, zničil se svým IS-2 v jediném boji dva německé Tiger II. a další poškodil.
Boje u Sandoměře podle historiků ukázaly, že při správném použití jsou těžké tanky IS-2 (46 t) schopné ničit i nejnovější a nejsilnější tanky, jaké mohlo Německo nasadit.
IS-3, který proruští separatisté zbojeschopnili, se ovšem "vyznamenal" i při potlačení povstání v Maďarsku v roce 1956, ale také okupaci Československa v roce 1968. A možná o sobě dá tento typ ještě vědět. Sovětský svaz ho totiž exportoval i do Severní Koreje.
A už jen mimochodem: nejznámějším českým obrněncem IS-2, který je chybně zaměňován za T-34, je růžový tank ve Vojenském muzeu v Lešanech. Rovněž on stával kdysi na pomníku v Praze jako tank č. 23,… dokud ho výtvarník David Černý nepřemaloval na růžovo.