U budapešťského nádraží panuje napětí, běženci chtějí pryč

ČTK ČTK
2. 9. 2015 22:28
Policie uprchlíky vyzvala, aby opustili náměstí před nádražím. Podle neoficiálních informací je na jedné z kolejí připravený zvláštní vlak, který běžence odveze do sběrného tábora na východě země.
Foto: Jakub Plíhal

Budapešť - U budapešťského Východního nádraží (Keleti) i ve středu protestovaly stovky migrantů, kteří doufají, že se dostanou do vlaků mířících do Rakouska a Německa. Doprava přes nádraží po úterním několikahodinovém přerušení pokračovala, uprchlíci ale cestovat nemohou.

Na místě večer panovalo napětí a nervozita, uvedly zahraniční agentury. Policie uprchlíky vyzvala, aby opustili náměstí před nádražím a přesunuli se do určené tranzitní zóny, informovala maďarská média. Podle některých informací se připravuje vyklizení oblasti.

Na místě se objevili i příslušníci různých maďarských krajně pravicových uskupení, kteří se dostali do slovních rozepří s dobrovolníky pomáhajícími uprchlíkům. Nadávali jim do zrádců a vykřikovali hesla jako "Bílé Maďarsko".

Jeden z migrantů držel ceduli s nápisem "Jsme v obležení". Běženci na chvíli zablokovali hlavní ulici vedoucí k budově nádraží. Policisté, kteří kontrolují všechny přístupové cesty, migrantům brání ve vstupu na nádraží. Na nástupiště k vlakům smějí "jen oprávnění cestující", napsala agentura MTI.

Podle neoficiálních informací maďarského deníku Népszabadság je na jedné z kolejí připravený zvláštní vlak, který údajně běžence odveze do sběrného tábora v Debrecínu na východě země.

Migranti, kteří pocházejí většinou ze Sýrie, jsou podle médií rozčilení z toho, že jsou v Maďarsku už několik dnů a od tamních úřadů se jim stále nedostalo informací, co s nimi bude. Mají zakoupené jízdenky na vlak do Německa nebo do Rakouska, kam v pondělí mohlo odjet více než tři tisíce uprchlíků. Někteří z dobrovolníků se údajně rovněž snažili pomoci uprchlíkům získat zpět peníze za tyto zakoupené jízdenky.

Maďarská vláda nevysvětlila, proč migranti mohli odjet vlakem z Budapešti v pondělí, v úterý nebo ve středu ale už ne. Tvrdí, že dodržuje unijní pravidla ohledně imigrace. "Běženci, kteří vstoupí na území Maďarska, se nemohou volně pohybovat po Evropské unii," řekl agentuře AP mluvčí vlády Zoltán Kovács.

Podle agentury DPA se odhaduje, že kolem nádraží Keleti se utábořily zhruba dva až tři tisíce běženců. Mimořádně kritická je kvůli tomu hygienická situace. Uprchlíci mají k dispozici jen čtyři mobilní toalety. Jedinou pomoc jim prý poskytuje společnost Migration Aid, která rozděluje oblečení a jídlo získané z darů. Štáby zahraničních televizí, které o situaci u hlavního budapešťského nádraží informují, běžencům nabíjejí mobilní telefony.

Radnice maďarské metropole se dnes rozhodla, že kvůli neutěšené situaci u Východního nádraží vybuduje v jeho blízkosti během dvou týdnů stanový tábor schopný přijmout na přechodnou dobu 800 až 1000 běženců. Na tento účel chtějí radní vyčlenit 373 milionů forintů (32 milionů korun).

"Není to sice náš úkol, ale děláme to kvůli svědomí. Musíme situaci zvládnout, a to i kvůli vlastní ochraně," řekl k tomu podle DPA primátor István Tarlós, spolustraník maďarského premiéra Viktora Orbána z národně-konzervativní strany Fidesz.

V maďarské metropoli se ve středu uskutečnila rovněž demonstrace na podporu běženců a proti vládní migrační politice. Začala před nádraží Nyugati a pokračovala pochodem před budovu parlamentu. Aktivistka Zsuzsanna Zsohárová z organizace Migration Aid vládu vyzvala, aby přestala s šířením strachu v souvislosti s migrační krizí.

 

Právě se děje

Další zprávy