Kyjev - Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková jako prostředek proti přepracování a stresu šňupala kokain. S tímto tvrzením vyrukoval v pondělí podle ukrajinských médií poslanec vládní Strany regionů Jurij Boldyrev.
"To, že trpí nemocí, je mimo jakoukoliv pochybnost. Té ženě už dávno není dvacet. Kromě toho byla vystavena velkým stresům, byla premiérkou. Vím od členů vlády, od technického personálu, že vždy pracovala příliš. A pracovala tak hodně let, nemluvě již o tom, že jsou svědectví, že šňupala kokain. A to na zdraví nepřidá," prohlásil Boldyrev podle zpravodajského serveru UNN.
Tvrzení okolo údajného šňupání kokainu souvisí se sporem o léčení bývalé premiérky, která si v Charkově opykává trest sedmi let vězení za překročení pravomocí při uzavření kontraktu o dodávkách ruského plynu a stěžuje si na bolavá záda.
Minulý týden se v ukrajinském tisku objevily spekulace, že Kyjev se chce "problému Tymošenková" zbavit převozem vězněné expremiérky na léčení do Německa. Na osudu bývalé předsedkyně vlády závisí totiž dohoda o přidružení Ukrajiny k Evropské unii.
UNN podepřel tvrzení o kokainu i připomínkou, že Tymošenková údajně odmítla poskytnout svou krev k analýze i zahraničním lékařům z mezinárodní komise, která před časem zkoumala její zdravotní stav.
Těžší kalibr
Že Tymošenková jako povzbuzují prostředek užívala kokain, řekl ukrajinským novinářům už loni v září bývalý ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn, který počátkem loňského roku získal v Česku politický azyl.
"Slyšel jsem, že Tymošenkovou obviňují z užívání narkotik. Kdo jiný by 'zradil Ukrajinu' bez dávky? Někteří pijí, někteří berou antidepresiva a jiní kokain," zněla údajně exministrova poněkud dvojznačná slova.
Přívrženci Tymošenkové však považují tvrzení o užívání kokainu jen za součást očerňující kampaně úřadů proti vůdkyni opozice před říjnovými parlamentními volbami.
V této kampani se nasazují i těžší kalibry: generální prokuratura nyní vyšetřuje bývalou premiérku i pro podezření z účasti na vraždách tří podnikatelů a bankéřů, za což by Tymošenkové v případě odsouzení mohlo hrozit i doživotí.
Její spolupracovníci považují vyjádření generální prokuratury za pokračování politického pronásledování jediné reálné oponentky současného režimu, jehož cílem je prý připravit Tymošenkovou o podporu v Evropské unii, zatímco skutečné stopy zákazníků v případě vzpomínaných nájemných vražd údajně vedou ke Straně regionů.