Zdaním bohaté a pomůžu chudým, slibuje Putin týden před hlasováním o jeho mandátu

ČTK ČTK
23. 6. 2020 19:56
Ruský prezident Vladimir Putin v úterý oznámil chystané zvýšení daně z příjmu "pro bohaté", ale například také další příspěvky na děti a zvýhodněné hypotéky. K občanům promluvil v televizním projevu týden před celostátním referendem o ústavních změnách, které by mohly prodloužit jeho setrvání v čele státu až do roku 2036.
Ruský prezident Vladimir Putin na investičním fóru v Moskvě.
Ruský prezident Vladimir Putin na investičním fóru v Moskvě. | Foto: Reuters

V obsáhlém projevu předneseném den před slavnostní vojenskou přehlídkou k 75. výročí vítězství ve druhé světové válce se šéf Kremlu tentokrát nevěnoval dějinným událostem. Zaměřil se na koronavirovou krizi a s tím spojené ekonomické otázky a na podporu nejvíce postižených nebohatých vrstev obyvatelstva a regionů. Referendum o ústavních změnách je stanoveno na 1. července.

Putin kromě jiného oznámil, že od 1. ledna příštího roku se zvýší daň z příjmu z 13 na 15 procent u fyzických osob s ročním příjmem přesahujícím pět milionů rublů (1,7 milionu korun). Zdanění větším procentem se přitom bude vztahovat na částku přesahující pětimilionový limit. Do rozpočtu by tak mělo přibýt kolem 60 miliard rublů, které pak budou určené na léčení dětí se vzácnými chorobami.

Prezident dále slíbil, že v červenci bude znovu vyplaceno 10 000 rublů na každé dítě ve věku do 16 let. Rodiny, kde oba rodiče přišli o práci, dostanou i v červenci a v srpnu vedle podpory v nezaměstnanosti také příspěvek 3000 rublů na každé dítě. Vláda také počítá s výhodnými půjčkami především na nové byty.

Putin pochválil úspěšné zvládání epidemie nemoci covid-19, vyvolávané koronavirem. Zároveň mimo jiné přislíbil ruským regionům dalších 100 miliard rublů, vedle dosavadních 200 miliard, jako kompenzaci výdajů na boj s koronavirovou nákazou.

Video: Putin chce přežít konec svého mandátu, dál rozdávat karty a nepřijít o moc

Putin nemůže vykročit ze statusu toho, kdo je nedotknutelný. Jde mu hlavně o to přežít, zachránit sebe sama, zajistit, že po něm nikdo nepůjde. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy