Tváře živých pochodní. Toto byli následovníci naléhavého činu Jana Palacha

Tváře živých pochodní. Toto byli následovníci naléhavého činu Jana Palacha
Ryszard Siwiec ovšem i po uhašení promlouval polonahý k přihlížejícímu davu. Znám je pouze obsah jediné věty zaznamenané v hlášení Státní bezpečnosti: "Je to výraz protestu proti porušování zákonnosti a svobody." Ryszard Siwiec zemřel 12. září 1968.
Záhy se Jan Palach zapálil a jako planoucí pochodeň doběhl k zábradlí. Sugestivní scéna sebeupálení z filmu Jan Palach.
Fotografie ohořelého těla Oleksy Hirnyka na místě jeho sebeupálení, 21. ledna 1978.
Pohřeb Jana Zajíce se konal 2. března 1969 ve Vítkově.
Foto: Reprofoto z knihy historika Petra Blažka „Živé pochodně v sovětském bloku“. Koláž Aktuálně.cz.
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík
Aktualizováno 19. 1. 2020 15:08
Desítky následovníků v komunistických zemích měl Jan Palach, od jehož smrti v neděli uplynulo přesně 51 let. Na protest proti totalitnímu útlaku se lidé sebeupálili například v Maďarsku, Rumunsku nebo východním Německu. Jejich příběhy nyní shromáždil český historik Petr Blažek a vydává o nich knihu Živé pochodně v sovětském bloku.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy