Grafika: Palachova Praha tehdy a nyní. Projděte si speciál k výročí jeho pohřbu

Jakub Plíhal Jiří Kropáček Dan Poláček Štěpán Plaček Jakub Plíhal, Jiří Kropáček, Dan Poláček, Štěpán Plaček
25. 1. 2019 5:30
Pohřeb Jana Palacha přesně před padesáti lety, 25. ledna 1969, se stal tichou, ale masovou manifestací obyvatel komunistického Československa proti nastupující normalizaci. Uvádí se, že průvodu Prahou se tehdy zúčastnilo 200 tisíc lidí. Podívejte se, jak vypadala místa, která vyfotil mladý student Jan Palach během prvních okamžiků okupace v pražských ulicích v srpnu 1968 a jak se za padesát let proměnila místa, spjatá s jeho tragickým protestním sebeupálením (16. 1. 1969). V grafice přinášíme též přehled hlavních článků, které redakce Aktuálně.cz k letošním výročí Palachova činu připravila.

načítám grafiku

Místa spjatá s Palachovou smrtí

Obrazem: Život, smrt, inspirace v boji proti totalitě i k zamyšlení dnes

otevřít fotogalerii

 

Právě se děje

před 20 minutami

Projevy budou trvat maximálně čtyři dny, plánuje si úvod impeachmentu proti Trumpovi Senát

Úvodní projevy obžaloby a obhajoby v procesu impeachmentu proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi by měly trvat 24 hodin na každé straně sporu. V předloze organizační rezoluce, která unikla do amerických médií, to navrhuje šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell.

Projevy by přitom měly být rozloženy maximálně do čtyř dnů. O návrhu McConnellovy organizační rezoluce by se podle agentury Reuters mohlo hlasovat ještě v úterý. Demokraté ji kritizují.

Po čtyřech dnech úvodních řečí by podle návrhu měli senátoři dostat až 16 hodin na dotazy na zástupce obžaloby i obhajoby. Následovat má čtyřhodinová debata. O tom, zda budou pozváni svědci a zda budou moci být předloženy nové důkazy, by se podle McConnellova návrhu mělo rozhodnout až po otázkách senátorů a debatě, tedy pravděpodobně až příští týden. Demokraté požadovali, aby se o svědcích rozhodlo co nejdříve.

Zdroj: ČTK
Další zprávy