Varšava - Téměř celých čtrnáct dní, které mu dovoluje ústava, využil polský prezident Lech Kaczyński, než do funkce nového polského premiéra včera odpoledne nominoval svého hlavního rivala a jasného vítěze voleb Donalda Tuska z Občanské platformy.
Ten tak vystřídal prezidentova bratra Jaroslawa ze strany Právo a spravedlnost. Podle informací polských deníků prezident nesl porážku svého bratra-dvojčete velmi těžce, ještě mnoho dní po vyhlášení výsledků odmítal Tuskovi pogratulovat a uznat jeho stranu jako vítěze.
Vláda bude v pátek
Liberálnější Občanskou platformu volili zejména mladší voliči nespokojení s ekonomickou situací, nedostatkem pracovních míst a také ti, kterým se nelíbil negativní pohled Kacyńského na vztahy s Evropskou unií. Konzervativní PiS zase získal převahu v horských regionech a také na východě země.
SPECIÁL: Jak se rodil úspěch Donalda Tuska
analýzy, rozhovory, infografiky, fotogalerie, videa...ČTĚTE ZDE
Donald Tusk také oznámil, že se dohodl na koaliční vládě s Polskou stranou lidovou (PSL), čtvrtou a nejmenší stranou, která se do parlamentu dostala. Kompletní vládu představí příští týden v pátek.
Průzkumy:
Bude Tusk dobrým premiérem?
- 71 % (ano)
- 15 % (nevím)
- 14 % (ne)
Byl Kaczyński dobrým premiérem?
- 40 %
- 5 %
- 55 %
Bude Tusková vláda lépe bojovat proti korupci?
- 54 %
- 16 %
- 30 %
Zlepší Tuskova vláda situaci nejchudších?
- 61 %
- 14 %
- 25 %
Zlepší se za Tuska zahraniční politika země?
- 78 %
- 13 %
- 9 %
Zdroj: PBS pro deník Gazeta Wyborcza, 9.11.2007, 500 respondentů, telefonicky
PSL volili zejména lidé z venkova. Strana získala hlasy také od voličů populistické Sebeobrany. Donedávna vládní strany, jejíž předseda Andrzej Lepper je však podezřelý z korupce a ze sexuálních skandálů. Měl nabízet mladým ženám za sex kariéru ve straně.
Známo je už rozdělení ministerstev. PSL získá ministerstva zemědělství, práce a hospodářství. Toho se ujme předseda PSL a nový vicepremiér Waledemar Pawlak. Ostatní rezorty připadnou PO.
Prezident má výhrady hlavně k dosazení Radka Sikorskeho na post ministra zahraničí. Vyzval Tuska, aby si o nominaci tohoto muže promluvili mezi čtyřma očima. Tusk však odmítl vměšování prezidenta do sestavování nové vlády.
Vstřícněji také k Rusku
Padesátiletý historik Tusk uvedl, že bude hledat cesty, jak zlepšit problematické vztahy s Ruskem. Bude se o to snažit tak dlouho, dokud bude vidět stejné snažení také ze strany Moskvy. Ta například zakázala dovoz polského masa a dalších komodit do země.
"Rád bych dnes Polákům slíbil, že Polsko se stane liberální a sociálně spravedlivé. Počítám s tím, že ohledně splnění tohoto cíle budu spolupracovat se všemi institucemi, včetně pana prezidenta," uvedl Tusk po jmenování.
Jenže prezident Kaczyński není Tuskovými plány zrovna nadšen a předpokládá se, že bude využívat své ústavní možnosti vetovat zákony. To může zkomplikovat zavádění klíčových reforem. Prezident už uvedl, že nepodpoří zákony, které "pomohou pouze bohatým."
Aby mohla koalice PO-PSL prezidentovo veto přehlasovat, nebude ji stačit většina, kterou v parlamentu má. Bude potřebovat pomoc třetí nejsilnější strany Levice a demokracie, která však s mnoha reformami nesouhlasí.
Splní PO slib? Přivede vojáky domů?
Co se týče zahraniční politiky, také tam má prezident právo reprezentovat zemi v zahraničí. Na summitech EU má stejnou zodpovědnost, jako premiér, spolurozhoduje také o jmenování velvyslanců.
Oba první mužové Polska se už také neshodli na klíčových problémech zahraniční politiky, jako je pokračování vojenské mise v Iráku. PO totiž v předvolební kampani slíbila, že přivede polské vojáky z Iráku zpět už příští rok. Kaczyński však upozorňuje, že toto gesto může oslabit tradičně velmi dobré vztahy Polska se Spojenými státy.
Problém je také s podpisem evropské charty základních lidských práv, které by tlačilo silně katolické Polsko k uznání homosexuálních svazků.