Saparmurat Nijazov zemřel v noci na dnešek ve věku 66 let. Oznámila to s odvoláním na vládní zdroj agentura Reuters. Podle turkmenské televize byl příčinou smrti srdeční infarkt.
"Turkmenský prezident dnes brzo ráno nečekaně zemřel," sdělil mluvčí vlády.
Nijazov vládl Turkmenistánu od rozpadu Sovětského svazu v roce 1990 a v roce 1999 byl jeho mandát změněn na doživotní.
Otec všech Turkmenů
Vytvořil kolem sebe i své rodiny kult osobnosti a nechal se nazývat Turkmenbaši (Otec všech Turkmenů). Udržoval jeden z nejuzavřenějších režimů na světě. Ve snaze umlčet kritické hlasy nechal pozavírat řadu opozičních aktivistů a novinářů.
Pravomoci prezidenta nyní podle ústavy přecházejí až do zvolení nové hlavy státu na předsedu parlamentu. Volby by se měly konat nejdéle do dvou měsíců od převedení pravomocí a ten, kdo bude dočasně vykonávat funkci hlavy státu, nemůže být do tohoto úřadu zvolen.
Pohřeb naplánován na 24. prosince
V Ašgabatu se sešla na mimořádném zasedání Bezpečnostní rada, která projednala zajištění stability a pořádku v zemi v souvislosti s úmrtím prezidenta. Bylo rozhodnuto, že šéfem státní komise pro organizaci pohřbu bude místopředseda vlády Gurbanguli Berdymuhamedov.
Turkmenbaši na Aktuálně
V sovětských dobách se taková osoba obvykle stala nástupcem, ale není jasné, zda bude v Turkmenistánu toto pravidlo zachováno. Podle opozice je Berdymuhamedov příbuzným Nijazova, i když to nebylo nikdy veřejně přiznáno.
Během dne se na mimořádném zasedání sejde také vláda. V jejím prohlášení se uvádí, že země bude pokračovat v politice zesnulého prezidenta Nijazova a dodrží všechny svoje mezinárodní závazky i dvoustranné smlouvy.
Pohřeb zesnulé hlavy státu se bude podle oznámení televize konat 24. prosince.
V hlavním městě Ašgabadu je podle agenturních zpráv klid, ale z ulic začala být odstraňována novoroční výzdoba.
Autokratický vůdce se proslavil například zrušením důchodů, knihoven nebo nemocnic.
Noc všech odpuštění
Před necelými dvěma měsíci udělal milost tisícům vězňů, včetně těch, kteří na něj podle jeho tvrzení chtěli v roce 2002 spáchat atentát.
Během tehdejšího televizního projevu prezident středoasijské republiky bohaté na plyn uvedl, že v "noci všech odpuštění" omilostní více než deset tisíc vězňů.
"Mezi nimi jsou také ti, kteří byli spojeni s teroristickými útoky v roce 2002," řekl prezident, ale dotyčné odmítl identifikovat. "Osm lidí se přiznalo. Nechtěli vzít zbraně."
Neúprosný likvidátor opozice Nijazov také vydal novou básnickou sbírku "Turkmenistán, mé štěstí", která je podle turkmenské státní tiskové agentury "o lásce, a slouží jako zdroj nevyčerpatelné inspirace pro turkmenský lid".
Turkmenistán, mé štěstí nebyla první Turkmenbašiho knihou. Napsal také "svatou" knihu Rukhnama, kterou by si měli přečíst všichni mladí nejméně třikrát, pokud se chtějí dostat přímo do ráje, jak pravil diktátor.
Kniha je v Turkmenistánu prezentována jako druhý korán a byla přeložena do třiceti jazyků.