Turkmenbaši zrušil důchody

Roman Staněk
5. 2. 2006 9:27
Ašchabad - Důchodci a invalidé v Turkmenistánu přestali dostávat penze. Turkmenbaši, neomezený vládce země uvedl, že o důchodce se musí starat děti.

Autoritářský vládce středoasijského Turkmenistánu Saparmurat Nijazov, který si nechává říkat Turkmenbaši (Otec Turkmenů) přijal nový zákon. Ten mimojiné praví, že staří lidé ztrácejí nárok na státní podporu. Tato netradiční reforma se dotkne až několika stovek tisíců starých a nemocných lidí.

Nijazov se už dříve proslavil svými kontroverzními zákony. Nechal zrušit nemocnice a povolil jen jednu v hlavním městě nedaleko jeho sídla, nebo zakázal občanům chodit do knihoven, které později zrušil.#reklama

Almužna zvaná důchod

Podle tohoto nového zákona nedostane napříště peníze zhruba 100 000 penzistů, uvedlo turkmenské ministerstvo sociálních věcí. Dalších asi 200 000 lidí přijde o větší část svých důchodů.

Penze se v této chudé, ač na zemní plyn bohaté zemi dosud pohybovala od deseti do 90 dolarů (od zhruba 240 do 2100 korun). Zcela zastaveno bylo vyplácení důchodů invalidům, bývalým kolchozníkům a některým dalším kategoriím starých lidí.

Doživotní prezident Nijazov také navrhuje přestěhovat všechny důchodce do centrálního domu pro přestárlé. Podle webu spravovaného turkmenskou opozicí internetového webu turkmenské opozice Gundogar roste v zemi nejistota.

Foto: Aktuálně.cz

Pracoval jsi v Rusku? Nemáš nárok

Nárok na státní podporu budou mít jen ženy, které odpracovaly nejméně 20 let a muži pracující nejméně 25 let. Má to ovšem jeden háček. Podmínkou je, že lidé za svůj život museli pracovat pouze v Turkmenistánu.

Nové nařízení se tak nejvíce dotkne lidí, kteří v době Sovětského svazu pracovali v jiných republikách. Mnoho turkmenů odjíždí pracovat do Ruska nebo do bohatších sousedních zemí.

Postiženi ovšem mají být i ti lidé, kteří přišli do Turkmenistánu v posledních letech existence Sovětského svazu. V zemi je navíc až 70 procent lidí nezaměstnaných, kteří také nemají na penzi nárok.

Turkmenbaši vládne neomezeně

Nové prezidentské rozhodnutí zvedlo vlnu odporu, což bylo až dosud v zemi nemyslitelné. Nijazov stojí v čele země od roku 1985 a v roce 1999 se nechal zvolit doživotním prezidentem.

Loni ale přislíbil, že v roce 2009 odstoupí z funkce a vypíše volby. Zemi vládne tvrdou rukou a nepřipouští žádnou veřejnou kritiku.

Pro pětimilionovou středoasijskou republiku jsou typické sociální nerovnosti - chudý venkov nemůže konkurovat hlavnímu městu, kde staví Nijazov nákladné mramorové paláce, jeho zlaté sochy se otáčejí na podstavci přímo za sluncem. Drahé hotely v půlmilionovém hlavním městě staví hlavně francouzské firmy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy