Turecko zažilo drama se šťastným koncem

Red Zah, AP, Reuters, ČTK
18. 8. 2007 16:40
Dva únosci se zmocnili letadla, nikomu se nic nestalo

Ankara - Tvrdili, že patří k Al-Káidě. Vyhrožovali, že letadlo zaminovali plastickou trhavinou. Nakonec se vzdali úřadům a omluvili se celému tureckému národu.

"Dobrodružství, které začalo dnes brzy ráno konečně dospělo ke svému závěru," oznámil Tuncay Doganer, šés společnosti Atlasjet, které unesený letoun na trase severní Kypr-Istanbul patří. "Oba únosci se vzdali a incident skončil bez krveprolití."

Turecký ministr dopravy Osman Gunes prohlásil, že únosci jsou turecký občan Mehmet Resat Ozlu a Palestinec se syrským pasem Abdulazíz Málikí. Oba se prý prostřednictvím vyšetřovatele omluvili celému tureckému národu. Motivy jejich činu se teprve zjišťují.

Útěk na svobodu

Většina ze 136 pasažérů se dostala ze stroje brzy po nouzovém přistání v jihotureckém městě Antalya, kde chtěli únosci dočerpat palivo k cestě do Teheránu. Ženy a děti byly propuštěny a muži v nastalém zmatku sami prchli nouzovými východy.

Jedna z cestujících z uneseného letounu společnosti Atlasjet na cestě do nemocnice
Jedna z cestujících z uneseného letounu společnosti Atlasjet na cestě do nemocnice | Foto: Reuters

Místní televizní stanice odvysílala záběry lidí utíkajících po křídlech letounu a skákajících na letištní plochu.

Čtyři pasažéři a dva členové posádky nicméně zůstali v moci únosců až do úspěšného konce vyjednávání.

Podle guvernéra provincie Antalya Aladina Yuksela byl zadržen také jeden z cestujících podezřelý z napojení na únosce. Zatčené podle něj převzalo protiteroristické oddělení turecké policie.

Cestujícím podle své výpovědi řekli, že patří k Al-Káidě a že letadlo zaminovali plastickou trhavinou. Experti podle ministra Gunese zkoumají, zda je materiál opravdu výbušný.

Ministr dopravy severokyperské turecké republiky Salih Usar předtím tvrdil, že únosci jsou dva Íránci, kteří svým činem protestovali proti politice Spojených států. 

Únosy v Turecku - častý jev

Svobodě vstříc. Neidentifikované osoby opouštějí unesené letadlo společnosti Atlasjet, které nouzově přistálo na letišti v Antalyi
Svobodě vstříc. Neidentifikované osoby opouštějí unesené letadlo společnosti Atlasjet, které nouzově přistálo na letišti v Antalyi | Foto: Reuters

Turecko zažilo za poslední čtyři roky více podobných únosů. V březnu 2003 donutil 19-ti letý student piloty, aby odklonili svůj stroj z linky Istanbul-Ankara a letěli do Německa.

Nakonec museli kvůli nedostatku paliva přistát v řeckých Aténách. Mladík tvrdil, že je opásán dynamitem a že jeho příbuzní jsou drženi v tureckém vězení jako političtí oponenti.

Loni v říjnu pak turecký občan Hakam Ekinci unesl letadlo směřující z albánské metropole Tirany do Istanbulu. Stroj donutily italské stíhačky přistát v Brindisi na jihu Itálie.

Všech 107 cestujících a šest členů posádky Boeingu 737 vyvázlo v pořádku. Únosce byl údajně turecký vojenský dezertér; v Itálii se nyní snaží získat politický azyl.

 

Právě se děje

Další zprávy