Ankara - Turecko žádá po německé vládě vysvětlení údajné špionáže, které se měla v uplynulých letech dopustit Německá zpravodajská služba (BND) vůči tureckým představitelům.
Jestliže se ukáže, že jsou informace zveřejněné týdeníkem Der Spiegel pravdivé, je to "absolutně nepřijatelné", citovala agentura Reuters z prohlášení tureckého ministerstva zahraničí.
Ministerstvo si už předvolalo německého velvyslance v Ankaře.
Spiegel v sobotu uvedl, že BND odposlechla - prý nezáměrně - hovory amerického ministra zahraničí Johna Kerryho i jeho předchůdkyně Hillary Clintonové.
Citoval rovněž důvěrný dokument z roku 2009, podle kterého se stalo terčem německé špionáže i Turecko, jedna ze členských zemí NATO.
"Očekáváme, že německé úřady zveřejní oficiální a uspokojující vysvětlení tvrzení, která se objevila v německých médiích, a tyto aktivity okamžitě ukončí, jestliže jsou tato tvrzení pravdivá," uvedlo turecké ministerstvo ve svém prohlášení.
Špionáž může poškodit spolupráci
Podobné praktiky jsou podle turecké diplomacie nepřijatelné v prostředí, které "vyžaduje vzájemnou důvěru a respekt mezi přáteli a spojenci".
Zprávy o špionáži by podle ministerstva mohly poškodit spolupráci Turecka a Německa v oblasti bezpečnosti.
Vztahy Německa se Spojenými státy už špionážní aféra zkomplikovala. Loni vyšlo najevo, že americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) monitorovala elektronickou komunikaci statisíců lidí po celém světě, mimo jiné i mobilní telefon německé kancléřky Angely Merkelové.
Minulý měsíc pak byli v Německu odhaleni dva údajní agenti provádějící špionáž pro USA a německá vláda kvůli tomu vypověděla šéfa amerických rozvědek v zemi.
Nejnovější odhalení týdeníku Der Spiegel zatím Američané nekomentovali.