Bývalý agent NSA vypověděl: Nejvíce jsme špehovali Německo

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
29. 6. 2014 12:30
Bývalý americký agent Thomas Drake upozornil na mimořádný význam Německa pro americkou tajnou službu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Berlín - Před nadcházejícím vystoupením ve zvláštním výboru německého Spolkového sněmu, který prověřuje činnost americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) na německém území, poukázal bývalý americký agent Thomas Drake na mimořádný význam Německa pro americkou tajnou službu.

Po teroristických útocích z 11. září 2001 se Německo stalo pro NSA "špehovaným cílem číslo 1", řekl Drake magazínu Der Spiegel. Americká výzvědná služba tak podle něj chtěla Němce v určitém smyslu potrestat za to, že tehdejší "atentátníci mohli mezi nimi nepozorovaně žít, trénovat a komunikovat".

Paradoxně to prý ale vztah NSA ke Spolkové zpravodajské službě (BND) ještě prohloubilo, protože "NSA chtěla mít větší kontrolu nad tím, co tu vaši (němečtí) mládenci dělají."

Německo podle Drakea dnes oficiálně nepatří k nejtěsnějším spojencům NSA ze svazu "Five Eyes" (Pět očí- svaz rozvědek USA, Velké Británie, Austrálie, Kanady a Nového Zélandu, jehož cílem je výměna tajných informací). "Je to ale tak těsný a důležitý vztah, že je v tom stěží nějaký rozdíl," prohlásil Drake.

Před zvláštním výborem Spolkového sněmu budou 3. července poprvé veřejně vyslechnuti svědci. Kromě Drakea je předvolán i jeho někdejší kolega z NSA William Binney.

Tajná ujednání

V rozhovoru zveřejněném listem Welt am Sonntag Drake oznámil, že členům parlamentního výboru sdělí "specifické informace" o spolupráci NSA a BND. "Viděl jsem ta tajná ujednání. Jsou mimořádně dalekosáhlá," řekl.

Aféru kolem odposlouchávací činnosti NSA v mnoha zemích rozpoutaly informace vynesené bývalým americkým zaměstnancem NSA Edwardem Snowdenem. Ten v letech 2012 až 2013 pronikl do tajné sítě Five Eyes. Získal tak tisíce tajných svazků, o nichž média od loňského června zveřejňují informace, z nichž vyplývá, že tyto rozvědky sledují telefonní a internetovou komunikaci milionů lidí po celém světě.

Odposlouchávána byla podle dokumentů vynesených Snowdenem i řada vrcholných státních představitelů. V hledáčku NSA byla dlouhé roky údajně i spolková kancléřka Angela Merkelová. Týdeník Der Spiegel v této souvislosti napsal, že NSA ke sledování využívala základnu přímo na americké ambasádě v Berlíně.

Za vyzrazení informací o rozsahu sledování komunikace americkými tajnými službami hrozí Snowdenovi v USA hrozí stíhání. Přebývá proto na utajeném místě v Rusku, které mu poskytlo azyl.

 

Právě se děje

Další zprávy