Dvojici z letiště v pražských Kbelích odvezla sanitka. Podle představitelů české vlády nyní absolvují lékařskou prohlídku a dvoutýdenní karanténu ve zdravotnickém zařízení. Podle zástupců rodin byli nejbližší propuštěných o jejich příletu do Prahy informováni až na poslední chvíli.
Premiér Andrej Babiš (ANO) na Twitteru poděkoval Bezpečnostní informační službě (BIS) za její roli při vyřešení případu. Podle premiéra k propuštění přispělo jeho loňské jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Dodal, že propuštění nebylo spojeno s žádnými podmínkami či přísliby.
"Děkuju ministerstvu zahraničí, spravedlnosti a obrany. Ve finále na té logistice spolupracovali všichni a jsem rád, že se to povedlo. Absolutně nic jsme neslíbili, je to bez podmínek," řekl premiér novinářům později při návštěvě Chebu. Dodal, že zdravotní stav propuštěných nejprve zkontrolují lékaři. "Bylo by dobré, kdyby jim média dala trochu klidu, aby se dali do pořádku," uvedl. Jejich stav zároveň označil za dobrý.
Téměř rok trvající náročné vyjednávání a citlivý postup krok za krokem nakonec vedl k úspěchu. Miroslav Farkas a Markéta Všelichová jsou volní. Díky všem, kteří se na snaze vrátit oba domů podíleli. @AndrejBabis, @RTErdogan, @TomasZdechovsky https://t.co/pp16rjoWkA
— BIS (@biscz) July 24, 2020
Mluvčí BIS Ladislav Šticha řekl, že jde o výsledek ročního vyjednávání, a to nejen zpravodajců. "Bylo to skoro rok trvající velmi citlivé vyjednávání krok za krokem. Nakonec se nám podařilo, i díky vynikajícím kontaktům, které s partnery ve zpravodajské službě v Turecku máme, vyjednat jejich propuštění bez jakýchkoli podmínek. Považujeme to za veliký úspěch," uvedl. Dodal, že poděkovat je třeba i dalším, včetně premiéra.
V případu se angažoval i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Do vyjednávání se podle něj zapojili i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a české tajné služby. "Mám obrovskou radost, že to takhle dopadlo," řekl Zdechovský. Sám byl v Turecku několikrát vyjednávat, českou dvojici měl možnost i navštívit. Poznamenal, že zpočátku byla jednání zablokována, díky "obrovskému úsilí" všech zúčastněných se podařilo najít komunikační kanál. Jednání označil za jedna z nejtěžších, která zažil.
Petříček: O výměnný obchod nešlo
Česká diplomacie se podle Petříčka snažila zlepšit podmínky odsouzených během celé doby jejich pobytu v tureckých věznicích. Postupně byli přesunuti do zařízení mírnějšího typu. Farkas dostal potřebné léky.
Na Twitteru uvedl, že české úřady pracovaly i s možností přesunu Všelichové a Farkase do domácího vězení. "Nakonec se mohli vrátit do ČR," dodal. V posledních týdnech se jednalo o možném probačním propuštění, řekl novinářům. Repatriaci vězňů podle ministra bránilo to, že české právo jejich čin, za který byli v Turecku odsouzeni, nepovažuje za trestný.
Turecko nakonec přikročilo k mimořádnému propuštění. Ministr poděkoval zpravodajským službám. Odmítl, že by šlo o výměnný obchod.
Farkase a Všelichovou zadržely turecké úřady na hraničním přechodu s Irákem v listopadu 2016. Při kontrole u nich Turci našli letáky a fotografie, které podle turecké strany svědčily o tom, že oba Češi patří ke kurdským milicím YPG. Soud v srpnu 2017 oba odsoudil na šest let a tři měsíce do vězení. Předloni v červenci verdikt potvrdil turecký nejvyšší soud. Ve vězení oba Češi strávili 44 měsíců a 11 dní, tedy více než polovinu trestu.
Ozbrojené milice syrských Kurdů YPG (zkratka kurdského spojení Lidové obranné jednotky) jsou v Sýrii aktivní od roku 2011, kdy v této blízkovýchodní zemi začala občanská válka. Zpočátku se zaměřily na ochranu Kurdy obývaných území na hranici Sýrie a Turecka, později hrály významnou roli v boji proti Islámskému státu. Turecko řadí syrské Kurdy k teroristům a ke spojencům zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). V jimi ovládané části Sýrie opakovaně vojensky zasáhlo, naposledy loni v říjnu. Postup Turecka vůči Kurdům je terčem kritiky mezinárodního společenství.