reklama
 
 

V syrském Idlibu vzniklo demilitarizované pásmo. Nejsou v něm těžké zbraně

10. 10. 2018 16:31
Idlib je poslední ze syrských provincií, kterou syrská vláda nemá pod kontrolou.

Istanbul/Damašek/Moskva - V syrské provincii Idlib vzniklo demilitarizované pásmo, odkud byly odsunuty těžké zbraně. Informovalo o tom turecké ministerstvo obrany, které citovala agentura Reuters.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová krátce předtím oznámila, že z demilitarizovaného pásma v Idlibu se stáhlo více než 1000 ozbrojenců. Termín pro odsun "radikálních povstalců" z pásma v Idlibu je 15. říjen, upřesnila Zacharovová.

Rusko a Turecko se tento měsíc v ruském Soči dohodly na vytvoření demilitarizovaného pásma, které v Idlibu oddělí povstalecké území od oblastí kontrolovaných syrskou vládou. Idlib je poslední ze syrských provincií, kterou syrská vláda nemá pod kontrolou. Její velkou část ovládají radikální a povstalecké skupiny.

Na základě dohody ze Soči měly být z demilitarizovaného pásma do dnešního dne staženy všechny těžké zbraně, tanky, raketové a minometné systémy všech opozičních skupin. Pásmo poté bude pod dohledem koordinovaných tureckých a ruských hlídek.

Rusko-turecká dohoda odvrátila hrozbu ofenzivy, kterou připravovala syrská armáda. Boje v Idlibu, kde žijí tři miliony lidí, by podle varování OSN znamenaly humanitární katastrofu.

autor: ČTK | 10. 10. 2018 16:31

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama