Útok na Idlíb se blíží. Syrská armáda spustí bombardování za několik dní, tvrdí OSN

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 9. 2018 17:04
Už delší dobu se spekuluje o tom, že syrský režim plánuje ofenzivu v Idlíbu, který ovládají povstalci a radikálové.
Situace v syrském Idlíbu - ilustrační foto.
Situace v syrském Idlíbu - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ženeva - Syrská vláda zahájí boje o provincii Idlíb až za několik dní. Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura v úterý řekl, že syrské útoky začnou "kolem 10. září". Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) mezitím oznámila, že Rusko, jež je spojencem Damašku, nálety už zahájilo. Podle této organizace při nich přišlo o život nejméně devět civilistů včetně pěti dětí.

"Doslechli jsme se prostřednictvím médií, že syrská vláda stanovila pro zahájení útoků na Idlíb termín kolem 10. září," řekl de Mistura.

Prohlásil dále, že prezidenti Ruska a Turecka by mohli odvrátit nejhorší scénář pro Idlíb, kdyby si o situaci promluvili nyní telefonicky. Prezidenti Vladimir Putin, Recep Tayyip Erdogan a jejich íránský protějšek Hasan Rúhání se mají sejít v pátek v Teheránu.

SOHR tvrdí, že Rusko obnovilo nálety na Idlíb, který Moskva považuje za hnízdo teroristů. De Mistura řekl, že zprávy o ruském bombardován svědčí o tom, že rusko-turecké rozhovory se zřejmě nevyvíjejí dobře.

O Idlíbu v úterý telefonicky jednali ministři zahraničí Turecka a USA Mevlüt Çavuşoglu a Mike Pompeo. Turecko trvá na tom, že ze Sýrie musejí odejít kurdští bojovníci. USA podporovaly kurdsko-arabskou koalici, která pomohla v Sýrii porazit islámské radikály.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 1 hodinou

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy