Nečekaná krize v Sýrii. Rusko zuří a slibuje Izraeli odplatu za sestřelený letoun

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 18. 9. 2018 16:15
Rusko označilo izraelské chování za nepřátelský akt. Židovský stát přitom měl s Moskvou až doposud dobré vztahy.
Izraelská stíhačka při úderu.
Izraelská stíhačka při úderu. | Foto: Shutterstock.com

Moskva/Damašek - Rusko a Izrael nemají v Sýrii společné zájmy, ale tři roky se dokázaly vyhýbat v přeplněném vzdušném prostoru přímé konfrontaci.

Od úterý je ale vše jinak.

Ruský průzkumný letoun Il-20 s patnácti lidmi na palubě sice sestřelila syrská protivzdušná obrana, ale podle Moskvy je na vině Izrael. Jeho letadla ve stejné době útočila na íránské a syrské sklady zbraní a munice v Sýrii. Rusové tvrdí, že Izraelci se "skryli" za jejich letoun, udělali z něj něco jako živý štít.

Syrskou protivzdušnou obranu přitom vybudovali právě Rusové a jejich letoun sestřelila raketa ruské výroby.

Rusko označilo izraelské chování za nepřátelský akt a vyhradilo si právo reagovat. To je vážná eskalace, protože dosud se Rusko a Izrael vyhýbaly tvrdé rétorice, a dokonce odmítaly, že by v Sýrii bojovaly proti sobě.

Ministr obrany Sergej Šojgu ve středu v poledne volal do Tel Avivu izraelskému protějšku Avigdoru Liebermanovi (ministerstvo obrany jako jediné nesídlí v Jeruzalémě, ale v Tel Avivu, pozn. red.). "Vina je na straně Izraele," prohlásil Šojgu. Rusko si také předvolá izraelského velvyslance v Moskvě na ministerstvo zahraničí.

Ruský prezident Vladimir Putin později mluvil méně vyhroceně. Podle něj způsobil sestřelení letadla řetězec nešťastných situací. o Izraeli se nezmínil.

Dobré vztahy. Až doposud

Židovský stát měl s Ruskem od nástupu Vladimira Putina k moci dobré vztahy. Moskvu například nekritizoval za to, že vstoupila do války v Sýrii a změnila poměr sil ve prospěch tamního režimu prezidenta Bašára Asada.

Vedle Kremlu ale Asadovi v Sýrii výrazně pomáhá i Írán a na něj napojená libanonská organizace Hizballáh. To je pro Izraelce problém, protože Teherán i Hizballáh považují za nepřátele. Pro ruského prezidenta Vladimira Putina jsou to ale v Sýrii pořád důležití spojenci.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu podle izraelských médií přesvědčoval Putina, aby donutil Íránce ze Sýrie odejít. Zatím neúspěšně. Putin ale sliboval, že Írán ani Hizballáh z území Sýrie nebudou ostřelovat Izrael.

"Když Netanjahu jezdil za Putinem, dával mu najevo, s jakou reakcí musí počítat, pokud si Írán nepřestane budovat pozice v Sýrii. Doufal, že Moskva to pochopí a přesvědčí Íránce, aby se stáhli do pozadí. Ale nefunguje to. Když jsou ruští diplomaté tázáni, proč Rusko nebrání Íránu ve stavbě stálých základen v Sýrii, odpovídají, že Írán je suverénní stát, a ne ruský klient," napsal komentátor listu Jerusalem Post Herb Keinon.

Mimořádně nebezpečná situace

Kromě politiků jsou v častém kontaktu také izraelští a ruští velitelé. Především proto, aby vyloučili neúmyslné vzájemné ostřelování. Ruské ministerstvo obrany ve středu uvedlo, že izraelská strana neinformovala o přeletu svých letounů západně od syrských břehů.

Podle deníku Jerusalem Post je situace na západě Sýrie mimořádně nebezpečná. Velmi blízko tam jsou koncentrovány síly syrské armády, jejich íránských spojenců, ruská letecká základna Hmejmím, ruská námořní základna v přístavu Tartús a ve směru na sever také pozorovatelská stanoviště turecké armády v provincii Idlíb.

Izraelci si i přes ruské výhrady vyhradili právo útočit na konvoje se zbraněmi, které ze Sýrie směřují na základny Hizballáhu v Libanonu a také na íránské základny. V květnu izraelské bombardéry pronikly hluboko do Sýrie a provedly nálety na letiště a kasárny, kde působí bojovníci íránských Revolučních gard.

Rusko poslalo svá letadla a vojáky na pomoc Asadovi v září 2015. Zachránilo jeho režim před pádem právě ve spolupráci s Hizballáhem a Íránem. Izraeli nevadí Asadův režim sám o sobě, ale íránská přítomnost v Sýrii. Pro Izrael je Írán nepřítelem, který neuznává jeho právo na existenci a ohrožuje ho svým raketovým a jaderným programem.

Podívejte se, jak Izrael bombarduje íránské cíle v Sýrii

Odveta. Izrael bombardoval íránské cíle, některé jeho rakety sestřila Sýrie | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 43 minutami

Slovenský nejvyšší soud bude rozhodovat o vraždě Kuciaka v červnu

Slovenský nejvyšší soud vypsal na polovinu června odvolací líčení v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Informovala o tom mluvčí soudu Alexandra Važanová. Nejvyšší soud bude rozhodovat o trojici obžalovaných, dva další muži, včetně vraha zmíněné dvojice Miroslava Marčeka, dříve přiznali vinu a byli potrestání dlouholetým vězením.

Senát nejvyššího soudu projedná odvolání vůči verdiktu nižšího soudu, který loni v září zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání vraždy Kuciaka a osvobodil i Alenu Zsuzsovou, jež podle žalobce zločin zprostředkovala. Vinným uznal Tomáše Szabóa, který svému bratranci Marčekovi podle obžaloby pomáhal nejen při vraždě novináře a jeho partnerky, ale i při loupežné vraždě jednoho podnikatele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy