Nečekaná krize v Sýrii. Rusko zuří a slibuje Izraeli odplatu za sestřelený letoun

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 18. 9. 2018 16:15
Rusko označilo izraelské chování za nepřátelský akt. Židovský stát přitom měl s Moskvou až doposud dobré vztahy.
Izraelská stíhačka při úderu.
Izraelská stíhačka při úderu. | Foto: Shutterstock.com

Moskva/Damašek - Rusko a Izrael nemají v Sýrii společné zájmy, ale tři roky se dokázaly vyhýbat v přeplněném vzdušném prostoru přímé konfrontaci.

Od úterý je ale vše jinak.

Ruský průzkumný letoun Il-20 s patnácti lidmi na palubě sice sestřelila syrská protivzdušná obrana, ale podle Moskvy je na vině Izrael. Jeho letadla ve stejné době útočila na íránské a syrské sklady zbraní a munice v Sýrii. Rusové tvrdí, že Izraelci se "skryli" za jejich letoun, udělali z něj něco jako živý štít.

Syrskou protivzdušnou obranu přitom vybudovali právě Rusové a jejich letoun sestřelila raketa ruské výroby.

Rusko označilo izraelské chování za nepřátelský akt a vyhradilo si právo reagovat. To je vážná eskalace, protože dosud se Rusko a Izrael vyhýbaly tvrdé rétorice, a dokonce odmítaly, že by v Sýrii bojovaly proti sobě.

Ministr obrany Sergej Šojgu ve středu v poledne volal do Tel Avivu izraelskému protějšku Avigdoru Liebermanovi (ministerstvo obrany jako jediné nesídlí v Jeruzalémě, ale v Tel Avivu, pozn. red.). "Vina je na straně Izraele," prohlásil Šojgu. Rusko si také předvolá izraelského velvyslance v Moskvě na ministerstvo zahraničí.

Ruský prezident Vladimir Putin později mluvil méně vyhroceně. Podle něj způsobil sestřelení letadla řetězec nešťastných situací. o Izraeli se nezmínil.

Dobré vztahy. Až doposud

Židovský stát měl s Ruskem od nástupu Vladimira Putina k moci dobré vztahy. Moskvu například nekritizoval za to, že vstoupila do války v Sýrii a změnila poměr sil ve prospěch tamního režimu prezidenta Bašára Asada.

Vedle Kremlu ale Asadovi v Sýrii výrazně pomáhá i Írán a na něj napojená libanonská organizace Hizballáh. To je pro Izraelce problém, protože Teherán i Hizballáh považují za nepřátele. Pro ruského prezidenta Vladimira Putina jsou to ale v Sýrii pořád důležití spojenci.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu podle izraelských médií přesvědčoval Putina, aby donutil Íránce ze Sýrie odejít. Zatím neúspěšně. Putin ale sliboval, že Írán ani Hizballáh z území Sýrie nebudou ostřelovat Izrael.

"Když Netanjahu jezdil za Putinem, dával mu najevo, s jakou reakcí musí počítat, pokud si Írán nepřestane budovat pozice v Sýrii. Doufal, že Moskva to pochopí a přesvědčí Íránce, aby se stáhli do pozadí. Ale nefunguje to. Když jsou ruští diplomaté tázáni, proč Rusko nebrání Íránu ve stavbě stálých základen v Sýrii, odpovídají, že Írán je suverénní stát, a ne ruský klient," napsal komentátor listu Jerusalem Post Herb Keinon.

Mimořádně nebezpečná situace

Kromě politiků jsou v častém kontaktu také izraelští a ruští velitelé. Především proto, aby vyloučili neúmyslné vzájemné ostřelování. Ruské ministerstvo obrany ve středu uvedlo, že izraelská strana neinformovala o přeletu svých letounů západně od syrských břehů.

Podle deníku Jerusalem Post je situace na západě Sýrie mimořádně nebezpečná. Velmi blízko tam jsou koncentrovány síly syrské armády, jejich íránských spojenců, ruská letecká základna Hmejmím, ruská námořní základna v přístavu Tartús a ve směru na sever také pozorovatelská stanoviště turecké armády v provincii Idlíb.

Izraelci si i přes ruské výhrady vyhradili právo útočit na konvoje se zbraněmi, které ze Sýrie směřují na základny Hizballáhu v Libanonu a také na íránské základny. V květnu izraelské bombardéry pronikly hluboko do Sýrie a provedly nálety na letiště a kasárny, kde působí bojovníci íránských Revolučních gard.

Rusko poslalo svá letadla a vojáky na pomoc Asadovi v září 2015. Zachránilo jeho režim před pádem právě ve spolupráci s Hizballáhem a Íránem. Izraeli nevadí Asadův režim sám o sobě, ale íránská přítomnost v Sýrii. Pro Izrael je Írán nepřítelem, který neuznává jeho právo na existenci a ohrožuje ho svým raketovým a jaderným programem.

Podívejte se, jak Izrael bombarduje íránské cíle v Sýrii

Odveta. Izrael bombardoval íránské cíle, některé jeho rakety sestřila Sýrie | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 42 minutami

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy