Turecko a Arménie se konečně usmíří. Pomáhají Švýcaři

Naďa Straková
2. 9. 2009 10:00
Obě znesvářené země se dohodly na protokolu o navázání diplomatických vztahů
Je čas věnovat se krásným kapitolám naší společné historie, říká turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu
Je čas věnovat se krásným kapitolám naší společné historie, říká turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu | Foto: Reuters

Ankara - Hráze téměř sto let trvající nevraživosti mezi Tureckem a Arménií se zdají být prolomeny. Země se totiž dohodly, že konečně navážou diplomatické vztahy.

Po sérii drobných vstřícných gest, kterými se oba znesvářené státy snažily k sobě přiblížit, se u švýcarského jednacího stolu ministři zahraničí obou zemí shodli na tom, že podepíšou dohodu o normalizaci vztahů.

Tu však budou muset odsouhlasit oba parlamenty. Také zatím není znám přesnější obsah protokolu a kdy přesně k jeho podepsání dojde.

"Je to dlouhý proces, ale každý proces, i ten dlouhý, má nějaký začátek," okomentoval výsledek rokování turecký šéf diplomacie Ahmet Davutoglu v rozhovoru pro tureckou televizi NTV.

"Prožili jsme nepříjemné věci, ale je čas, abychom se věnovali i těm krásným kapitolám naší společné historie," dodal.

Mezi oběma státy nebyly nikdy navázány diplomatické vztahy a jejich hranice jsou neprůchodné od dob války o Náhorní Karabach v 90. letech, kdy Turecko ze solidarity vůči Azerbadžjánu bojujícímu s Arménií uzavřelo 335 kilometrů dlouhou hranici.

Už od Osmanů

Daleko spornějším bodem ale mezi oběma národy zůstává tzv. genocida Arménů. Ta se měla odehrát v posledním období rozpadající se Osmanské říše.

Arménie viní Turecko, že nese odpovědnost za masakry a deportace Arménů, při nichž zemřelo až 1,5 milionu lidí. Turecko však připouští smrt "jen" čtvrt až půl milionu lidí a odmítá termín genocida. Ta bývá datována nejčastěji do roku 1915, kdy masová deportace Arménů začala.

Průlomu v jednání mezi Tureckem a Arménií předcházelo několik vstřícných gest.

Jedním z nich byla i loňská účast tureckého prezidenta Abdullaha Güla na fotbalovém utkání v rámci kvalifikace na Mistrovství světa v arménském hlavním městě Jerevanu. Do Arménie tak zavítala hlava Turecka poprvé od vzniku samostatného arménského státu v roce 1991.

Foto: Aktuálně.cz

Téměř nulová medializace

Švýcarskem zprostředkovaná jednání, která začala minulý rok, se z obav probuzení nacionalistických nálad v obou zemích do médií dostala jen poskrovnu.

Podle analytiků nyní pomohlo zejména to, že Arménie od počátku trvala na tom, aby před tím, než se začne jednat o kontroverzní genocidě, byly nejprve obnoveny ekonomické a diplomatické vztahy.

Další kolo jednání potrvá šest týdnů a skončí ve chvíli, kdy se do Istanbulu bude chystat arménský prezident Serge Sargsyan. Pojede totiž povzbuzovat arménský národní tým na odvetný fotbalový zápas s Tureckem.

 

 

Právě se děje

Další zprávy