Mezník:Prezidenti Turecka a Arménie se sešli na kopané

pra
6. 9. 2008 21:45
Oba národy rozdělují masakry z let 1915-1917
Turecký prezident Abdulláh Gül
Turecký prezident Abdulláh Gül | Foto: Reuters

Jerevan - Novou éru ve vztahu mezi Arménií a Tureckem by mohla odstartovat sobotní návštěva tureckého prezidenta Abdullaha Güla v Jerevanu. Ten do Arménie zavítal poprvé od vzniku samostatného státu v roce 1991. Důvodem je fotbalový zápas mezi arménskou a tureckou reprezentací.

Neshody mezi oběma národy sahají do posledního období rozpadající se Osmanské říše. Arménie viní Turecko, že nese odpovědnost za masakry a deportace Arménů, při nichž zemřelo 1,5 milionu lidí. Turecko ovšem připouští smrt "jen" čtvrt až půl milionu lidí a odmítá termín genocida. Ta bývá datována nejčastěji do roku 1915, kdy masová deportace Arménů začala. Trvala dva roky.

Přestože obě země spolu sdílejí 335 kilometrů dlouhou hranici, neudržují spolu téměř žádné kontakty.

Čtěte více o sobotních zápasech: Skotové neuspěli, Anglie dala Andoře jen dva góly

Tureckou hlavu státu u jerevanského letiště přivítalo několik stovek demonstrantů spojených v lidský řetěz. V rukou drželi národní vlajky a emblémy arménské revoluční federace.

Zároveň vyjádřili nesouhlas s tím, že Gul navštívil zemi, i přesto že Turecko odmítá uznat masakry a genocidu spáchané na Arménech.

Arménští fotbalisté
Arménští fotbalisté | Foto: Reuters

„Jsem tady, protože chceme říci celému světu, že nezapomeneme na genocidu v roce 1915. Nechceme vítat Gula ani jiné Turky, dokud nepřipustí genocidu," řekl jeden z protestujících agentuře AFP.

Gül přesto prohlásil, že věří, že jeho návštěva připraví cestu pro užší vazbu mezi oběma státy. Turecký ministr zahraničí Ali Babacan řekl, že diplomatické vztahy obou zemí sice budou projednány, avšak zpochybnil, že by se mohlo dojít k zásadnějšímu průlomu.

Čtěte také:

„Nevěřím, že bychom mohli dosáhnout očekávání takové úrovně," řekl Babacan. „Na druhou stranu, pokud otevřeme dveře dialogu, znamená to, že jsme připraveni hovořit o problému," dodal.

„Je mým přáním, aby toto utkání pomohlo odstranit bariéry mezi dvěma lidmi, kteří sdílí společnou historii a kteří chtějí přispět k přátelství a míru v regionu," řekl Gül před svým odletem do Arménie, kde na něj čekal jeho protějšek Serž Sarkisjan.

Gulovu cestu na letišti a na stadion doprovázela zvláštní bezpečnostní opatření. Média informovala o tom, že jak turečtí, tak arménští ostřelovači trénovali zaměření přes celý fotbalový stadion.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

IKEM začne stavět nové pavilony, hotovo bude za dva a půl roku

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který je největším transplantačním centrem v Česku, ve středu slavnostně zahájil stavbu dvou nových pavilonů. Přístavba umožní rozšíření kardiovaskulárních a transplantačních programů, bude tam také nový urgentní příjem. Náklady na stavbu budou 1,05 miliardy korun, z toho 603,7 milionu korun přispěje stát prostřednictvím strategických vládních investic.

Podepsání smlouvy se zhotovitelem a poklepání základního kamene stavby se ve středu zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministr Petr Arenberger (za ANO), ředitel IKEM Michal Stiborek a zástupci stavební firmy IMOS Brno. Nové pavilony by měly být hotové za 2,5 roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy