reklama
 
 

Arménie a Turecko otevřou hranice. Poprvé po 15 letech

25. 11. 2008 14:00
Obě země dosud kvůli genocidě Arménů neudržují diplomatické styky

Jerevan - Mezi Tureckem a Arménií dále tají ledy. Neděje se tak následkem globálních změn klimatu, ale pokračující snahou státníků.

Série vzájemných průlomových návštěv představitelů obou států přinesla ovoce v podobě návrhu Arménie na znovuotevření společných hranic.

Otevření hraničních přechodů, jež jsou zatarasené od roku 1993, navrhl při návštěvě Istanbulu arménský ministr zahraničí Edvard Nalbandian. Podle něj tento krok povede k posílení míru a stability celého jižního Kavkazu.

Roznětkou diplomatického sváru mezi těmito sousedy je genocida Arménů, kterou spáchaly jednotky rozpadající se Osmanské říše ke konci první světové války.

Turci to dlouhodobě odmítají a oběti této "takzvané genocidy" podle nich padly při normálních bojích.

"Vztahy bychom měli zlepšit bez předchozích podmínek," řekl Nalbandian na tiskové konferenci v Turecku.

Jak na to? Přes fotbal

"Myslím, že znovuotevření hranic je i tureckou prioritou. Je to důležité pro zájmy obou zemí," dodal.

Arménie a Turecko neměly oficiální diplomatické vztahy od arménského osamostatnění v roce 1991 po rozpadu Sovětského svazu.

Hranice mezi nimi však byla otevřená do roku 1993, kdy se odehrála válka mezi Arménií a Ázerbájdžánem, spojencem Turecka.

Důvodem vypuknutí tohoto konfliktu byly spory o území Náhorního Karabachu, které nejsou vyřešeny dodnes.

Postupné zlepšování vztahů nastartovala návštěva tureckého prezidenta Abdullaha Güla v Jerevanu, kterou vykonal u příležitosti mezistátního fotbalového zápasu letos v září.

Poté Arménii navštívil i premiér Recep Tayyip Erdogan a následně si představitelé obou států začali "podávat dveře" stále častěji.

autor: Dominik Jandl | 25. 11. 2008 14:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama