Arménie a Turecko otevřou hranice. Poprvé po 15 letech

Dominik Jandl
25. 11. 2008 14:00
Obě země dosud kvůli genocidě Arménů neudržují diplomatické styky
Arménský kostelík na ostrově v tureckém jezeru Van.
Arménský kostelík na ostrově v tureckém jezeru Van. | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Jerevan - Mezi Tureckem a Arménií dále tají ledy. Neděje se tak následkem globálních změn klimatu, ale pokračující snahou státníků.

Série vzájemných průlomových návštěv představitelů obou států přinesla ovoce v podobě návrhu Arménie na znovuotevření společných hranic.

Otevření hraničních přechodů, jež jsou zatarasené od roku 1993, navrhl při návštěvě Istanbulu arménský ministr zahraničí Edvard Nalbandian. Podle něj tento krok povede k posílení míru a stability celého jižního Kavkazu.

Roznětkou diplomatického sváru mezi těmito sousedy je genocida Arménů, kterou spáchaly jednotky rozpadající se Osmanské říše ke konci první světové války.

Turci to dlouhodobě odmítají a oběti této "takzvané genocidy" podle nich padly při normálních bojích.

"Vztahy bychom měli zlepšit bez předchozích podmínek," řekl Nalbandian na tiskové konferenci v Turecku.

Jak na to? Přes fotbal

"Myslím, že znovuotevření hranic je i tureckou prioritou. Je to důležité pro zájmy obou zemí," dodal.

Arménie a Turecko neměly oficiální diplomatické vztahy od arménského osamostatnění v roce 1991 po rozpadu Sovětského svazu.

Mrtvoly lidí vyvražděných Osmany při genocidě Arménů mezi lety 1915 až 1918
Mrtvoly lidí vyvražděných Osmany při genocidě Arménů mezi lety 1915 až 1918 | Foto: Henry Morgenthau

Hranice mezi nimi však byla otevřená do roku 1993, kdy se odehrála válka mezi Arménií a Ázerbájdžánem, spojencem Turecka.

Důvodem vypuknutí tohoto konfliktu byly spory o území Náhorního Karabachu, které nejsou vyřešeny dodnes.

Postupné zlepšování vztahů nastartovala návštěva tureckého prezidenta Abdullaha Güla v Jerevanu, kterou vykonal u příležitosti mezistátního fotbalového zápasu letos v září.

Poté Arménii navštívil i premiér Recep Tayyip Erdogan a následně si představitelé obou států začali "podávat dveře" stále častěji.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy