Turecká policie zkoumá vzorky vody ze studny u konzulátu. Vraždu novináře řeší i CIA

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 10. 2018 16:47
Podle tureckých médií sice policie nedostala povolení studnu v zahradě konzulátu prohledat, ale dostala vzorky vody z ní.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Rijád/Ankara/WashingtonTurecká policie zkoumá vzorky vody ze studny saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu, kde byl zřejmě 2. října zavražděn novinář a kritik Rijádu Džamál Chášukdží. Ve čtvrtek o tom informovala turecká média.

Podle médií sice turecká policie nedostala povolení studnu v zahradě konzulátu prohledat, ale dostala vzorky vody z ní.

Ankara už krátce po zmizení novináře žádala Rijád o povolení k prohlídce konzulátu, dostala ho ale až po dvou týdnech. Minulý týden tedy turecká policie prohledala konzulát i rezidenci konzula, podle tureckých médií se ale nedostala do všech prostor konzulátu.

Zatím nikdo oficiálně neuvedl, kde skončilo po vraždě novinářovo tělo. V médiích se objevily spekulace, že části těla se našly na zahradě rezidence konzula nebo že část (podle některých médií prsty) mohla být vyvezena z Turecka do Rijádu soukromým letadlem. Tím odletěla podle tureckých médií v den zmizení novináře skupina Saúdských Arabů podezřelá z provedení vraždy.

Chášukdží vešel na konzulát v Istanbulu 2. října a od té doby ho nikdo na veřejnosti nespatřil. Turecko hovořilo o vraždě od počátku, Saúdská Arábie ji přiznala za více než čtrnáct dní. Korunní princ Muhammad bin Salmán ji ve středu označil za hanebný a neospravedlnitelný zločin.

Šéfka CIA v Turecku

Vražda žurnalisty vyvolala velkou mezinárodní kritiku. Do Turecka jela tento týden i šéfka americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Gina Haspelová, které Ankara umožnila poslechnout si audionahrávku z konzulátu. Na ní je podle Turků nahrán hovor, který se odehrál během vraždy, nahrávka má zachycovat také zadržení novináře. Informoval o tom ve čtvrtek americký list The Washington Post s tím, že se tak vysoký člen americké administrativy dostal ke klíčovému důkazu o Chášukdžího osudu.

Washington Post citoval zdroj, který je obeznámen s jednáním Haspelové s tureckými představiteli. Podle něj je audio přesvědčivé a může přimět USA vyvinout další tlak na Rijád v otázce objasnění vraždy.

Turecko už před několika dny oznámilo, že taková nahrávka existuje. Haspelová do Turecka vyrazila v pondělí a nyní je na cestě zpět do USA. Haspelová by se měla v 17:30 SELČ setkat s prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem. 

Výslech pracovníků konzulátu

Bývalý pracovník CIA Bruce Riedel řekl washingtonskému listu, že vyslechnutí nahrávky dává USA další možnosti. "Nejenže se zvýší tlak ze strany médií, ale Kongres řekne 'Gino, chceme, abys přišla a řekla nám, co přesně jsi slyšela'," sdělil Riedel.

Podle původních zpráv z Turecka jsou na nahrávce zvuky zápasu a posledních minut Chášukdžího života.

Agentura Anadolu ve čtvrtek také uvedla, že turecká policie vyslechla 38 zaměstnanců saúdského konzulátu v Istanbulu. Vraždu Chášukdžího vyšetřuje Ankara i Rijád. 

Katarská stanice al-Džazíra upozornila, že není jasné, zda korunní princ Muhammad dovolí případ detailně prověřit, jelikož sám je podezřelý z podílu na vraždě kritika Rijádu. "Jak by mohlo v Saúdské Arábii fungovat skutečné vyšetřování, když jedním z hlavních podezřelých je korunní princ? Členové jeho královské gardy byli ve vražedném komandu. USA ani zbytek světa by to neměly přijmout," sdělil nejmenovaný turecký představitel.

Video: Turecký prezident Erdogan promluvil o vraždě novináře Chášukdžího

Hledáme konspirátory a viníky vraždy, zazněla slova Erdogana na vraždu novináře Chášukdžího | Video: Reuters, František Grossmann
 

Právě se děje

Další zprávy