Česko stáhne z ambasády v Rijádu diplomata v reakci na smrt novináře Chášukdžího

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
Aktualizováno 24. 10. 2018 21:54
Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček oznámil, že Česko v reakci na smrt saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího stáhne z ambasády v Rijádu jednoho diplomata. Případné další sankce vůči Saúdské Arábii bude koordinovat se zeměmi EU.
Ministr zahraničí jednal s diplomatem o vraždě žurnalisty Džamála Chášukdžího, která vyvolala vlnu kritiky. | Video: DVTV

Praha - S velvyslancem Saúdské Arábie Nájifem Al Abúdem jednal ministr Tomáš Petříček ve středu odpoledne. "Panu velvyslanci jsem sdělil, že Česká republika bude reagovat i diplomaticky, a to stažením jednoho diplomata z naší ambasády v Rijádu," oznámil ministr novinářům.

Ministerstvo zahraničních věcí na svém webu uvádí, že je na velvyslanectví v Rijádu v současnosti deset diplomatů v čele s Jiřím Slavíkem.

Velvyslanectví Saúdské Arábie agentuře ČTK sdělilo, že doufá v to, že česká vláda a vlády ostatních přátelských zemí nepodniknou unáhlené kroky před koncem vyšetřování případu.

Petříček nevyloučil, že reakce Česka na tento mezinárodní skandál mohou být pro Saúdskou Arábii ještě bolestivější. O možných odvetných krocích ze strany království podle ministra s velvyslancem na společném setkání v Černínském paláci nehovořili.

"Panu velvyslanci jsem jasně sdělil stanovisko České republiky. Jakékoli útoky na novináře považujeme za nepřijatelné. Svobodná společnost nemůže existovat bez nezávislých médií. Násilná smrt opozičního novináře Džamála Chášukdžího na půdě saúdskoarabského konzulátu nemůže být ničím a nikým ospravedlněna," dodal Petříček. Navíc připomněl, že se čin stal na půdě konzulátu a došlo tak k jasnému porušení mezinárodního práva.

Novinář Džamál Chášukdží, který byl kritický k režimu korunního prince Mohameda bin Salmána, zmizel počátkem října po návštěvě saúdského konzulátu v Istanbulu. 

"Je důležité, aby Česká republika reagovala na vraždu novináře stejně jako naši spojenci. Tomu odpovídá krok pana ministra," kvitoval postup Petříčka skrze svého mluvčího prezident Miloš Zeman. 

Předseda komunistů Vojtěch Filip označil pro Aktuálně.cz reakci Česka za "minimální". Naopak podle šéfa poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska je to reakce "přiměřená".

Zákaz dovozu zbraní? Proberu to s premiérem

O vraždě Chášukdžího bude podle Petříčka jednat i vláda a sám se zapojí i do debaty o této záležitosti ve sněmovně. "Sám tuto diskusi podpořím. Sněmovna by měla otázku lidských práv pravidelně diskutovat," řekl Petříček s tím, že problém by chtěl projednávat i na půdě Evropské unie. "Předpokládám, že se k tomuto tragickému případu brzy vrátíme a budeme se zeměmi EU hovořit o dalších možných restriktivních opatřeních včetně možnosti omezení vývozu vojenského materiálu," upozornil ministr zahraničí. 

O tom, jestli se Česko připojí k Německu a také zakáže dovoz zbraní do Saúdské Arábie, chce Petřiček nejprve hovořit s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a s kolegy z vlády. Německo omezilo vývoz do doby, než se vyjasní okolnosti vraždy novináře. Premiér na dotaz Aktuálně.cz dosud nereagoval.

Například piráti by zákaz podpořili. "Stažení diplomata je odpovídající gesto, ale neměli bychom se omezit na gesta. Postihnout vývoz zbraní do Saúdské Arábie by byla odpovídající reakce, zároveň je třeba diskutovat o sankcích proti konkrétním osobám, které nesou za vraždu odpovědnost," uvedl Ivan Bartoš.

Podle Kalouska je to však složitější debata. "Osobně bych se přimlouval za to, aby se zákaz týkal smrtících zbraní a netýkal se například aut nebo radarů," uvedl pro Aktuálně.cz.

"Myslím, že by měly nastat takové kroky zemí EU, aby Saúdská Arábie dostala skutečně citelný signál, že v civilizovaném světě nejsou takové zločiny možné. Tedy i sankce," dodal k diskuzi Petr Gazdík (STAN).

 

Právě se děje

před 12 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 40 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 45 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy