Mimořádná zpráva

Saúdové povolili turecké policii, aby kvůli vraždě prohledala studnu na konzulátu

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 10. 2018 16:00
Není jasné, proč chtějí turečtí policisté studnu prohledat. Původně se psalo, že jim v tom chtějí Saúdští Arabové zabránit.
Turci prohledávají saúdskoarabský konzulát v Istanbulu.
Turci prohledávají saúdskoarabský konzulát v Istanbulu. | Foto: ČTK

Rijád/Istanbul - Turecká policie už dostala povolení od Rijádu prohledat studnu na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, uvedla turecká média s tím, že by prohlídka měla být ještě ve středu. Agentura Anadolu původně informovala, že Turci povolení nedostali. Prohlídka souvisí s vyšetřováním smrti saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího, který byl kritikem Rijádu a zmizel po návštěvě konzulátu v Istanbulu 2. října.

Saúdská Arábie dlouho tvrdila, že novinář konzulát 2. října opustil. Až po dvou týdnech přiznala, že na konzulátu zemřel. Rijád nicméně odmítá, že by to byla předem plánovaná vražda, jak v úterý prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Ankara už krátce po zmizení novináře žádala Rijád o povolení k prohlídce konzulátu, dostala ho ale až po dvou týdnech. Minulý týden tedy turecká policie prohledala konzulát i rezidenci konzula, podle tureckých médií se ale nedostala do všech prostor budovy. Podle místních médií turecká policie minulý týden prohledávala i Bělehradský les na okraji Istanbulu a místo ve městě Yalova.

Zatím nikdo oficiálně nepotvrdil, zda turecká policie našla novinářovo tělo. V úterý britská stanice Sky News uvedla s odvoláním na nejmenovaný zdroj, že části těla se našly na zahradě rezidence konzula. Dříve se objevily i spekulace, že část těla (podle některých médií šlo o prsty) mohla být vyvezena z Turecka do Rijádu soukromým letadlem. Tím odletěla podle tureckých médií v den zmizení novináře skupina Saúdských Arabů podezřelá z provedení vraždy.

Osud novináře, který kritizoval i korunního prince Muhammada bin Salmána a od loňska žil v USA, vyvolává po celém světě značnou nevoli. Spojené státy oznámily, že odeberou víza 21 saúdskoarabským představitelům. Londýn uvedl, že odebere víza lidem podezřelým z vraždy. Premiérka Theresa Mayová má ve středu telefonicky hovořit s králem Salmánem.

Francie zatím o případné změně vztahů s Rijádem nerozhodla. Zdroj z úřadu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona řekl, že Francie o vztazích k Saúdské Arábii rozhodne podle výsledku vyšetřování. "Bude-li v budoucnu nutné rozhodnout, udělá se to na základě faktů a zjištěné odpovědnosti… Nehodláme činit unáhlená rozhodnutí o budoucnosti našich strategických vztahů," sdělil tento zdroj.

Americký prezident Donald Trump volil dosud směrem k úloze Rijádu ve smrti novináře spíše zdrženlivá slova. V úterý v rozhovoru s deníkem Wall Street Journal řekl, že nevěří, že by saúdský král Salmán věděl předem o plánované operaci na likvidaci Chášukdžího. Naznačil ale, že o operaci mohl vědět korunní princ. "Princ tam řídí hodně věcí… a pokud by o tom měl někdo vědět, pak by to byl on."

Kamerové záběry zachycují novináře Chásukdžího s manželkou při odchodu do konzulátu pár hodin před smrtí | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy