Saúdové povolili turecké policii, aby kvůli vraždě prohledala studnu na konzulátu

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 10. 2018 16:00
Není jasné, proč chtějí turečtí policisté studnu prohledat. Původně se psalo, že jim v tom chtějí Saúdští Arabové zabránit.
Turci prohledávají saúdskoarabský konzulát v Istanbulu.
Turci prohledávají saúdskoarabský konzulát v Istanbulu. | Foto: ČTK

Rijád/Istanbul - Turecká policie už dostala povolení od Rijádu prohledat studnu na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, uvedla turecká média s tím, že by prohlídka měla být ještě ve středu. Agentura Anadolu původně informovala, že Turci povolení nedostali. Prohlídka souvisí s vyšetřováním smrti saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího, který byl kritikem Rijádu a zmizel po návštěvě konzulátu v Istanbulu 2. října.

Saúdská Arábie dlouho tvrdila, že novinář konzulát 2. října opustil. Až po dvou týdnech přiznala, že na konzulátu zemřel. Rijád nicméně odmítá, že by to byla předem plánovaná vražda, jak v úterý prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Ankara už krátce po zmizení novináře žádala Rijád o povolení k prohlídce konzulátu, dostala ho ale až po dvou týdnech. Minulý týden tedy turecká policie prohledala konzulát i rezidenci konzula, podle tureckých médií se ale nedostala do všech prostor budovy. Podle místních médií turecká policie minulý týden prohledávala i Bělehradský les na okraji Istanbulu a místo ve městě Yalova.

Zatím nikdo oficiálně nepotvrdil, zda turecká policie našla novinářovo tělo. V úterý britská stanice Sky News uvedla s odvoláním na nejmenovaný zdroj, že části těla se našly na zahradě rezidence konzula. Dříve se objevily i spekulace, že část těla (podle některých médií šlo o prsty) mohla být vyvezena z Turecka do Rijádu soukromým letadlem. Tím odletěla podle tureckých médií v den zmizení novináře skupina Saúdských Arabů podezřelá z provedení vraždy.

Osud novináře, který kritizoval i korunního prince Muhammada bin Salmána a od loňska žil v USA, vyvolává po celém světě značnou nevoli. Spojené státy oznámily, že odeberou víza 21 saúdskoarabským představitelům. Londýn uvedl, že odebere víza lidem podezřelým z vraždy. Premiérka Theresa Mayová má ve středu telefonicky hovořit s králem Salmánem.

Francie zatím o případné změně vztahů s Rijádem nerozhodla. Zdroj z úřadu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona řekl, že Francie o vztazích k Saúdské Arábii rozhodne podle výsledku vyšetřování. "Bude-li v budoucnu nutné rozhodnout, udělá se to na základě faktů a zjištěné odpovědnosti… Nehodláme činit unáhlená rozhodnutí o budoucnosti našich strategických vztahů," sdělil tento zdroj.

Americký prezident Donald Trump volil dosud směrem k úloze Rijádu ve smrti novináře spíše zdrženlivá slova. V úterý v rozhovoru s deníkem Wall Street Journal řekl, že nevěří, že by saúdský král Salmán věděl předem o plánované operaci na likvidaci Chášukdžího. Naznačil ale, že o operaci mohl vědět korunní princ. "Princ tam řídí hodně věcí… a pokud by o tom měl někdo vědět, pak by to byl on."

Kamerové záběry zachycují novináře Chásukdžího s manželkou při odchodu do konzulátu pár hodin před smrtí | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 13 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 14 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy