Tunisko se pomalu uklidňuje. Vláda slibuje nový začátek

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 1. 2011 12:50
Protesty donutily kabinet k propuštění politických vězňů
Nepokoje v Tunisku už stály život stovku lidí.
Nepokoje v Tunisku už stály život stovku lidí. | Foto: Reuters

Tunis - Situace v Tunisku se pomalu vrací k normálu. Do ulic sice znovu vyšly stovky lidí, protesty ale postupně utichají. 

Vláda i prezident dělají kroky, které mají - aspoň podle jejich slov - v zemi nastolit demokratické poměry.

Prozatímní prezident Fuád Mbazaa, momentálně nejmocnější muž v Tunisku, vystoupil s projevem, v němž přislíbil udělat tlustou čáru za minulostí a umožnit vznik nezávislého soudnictví a svobodných médií.

Slibovala i nová vláda, která je ale podle nespokojených Tunisanů stále provázána s padlým režimem a stranou bývalého prezidenta Zina Abidína bina Álího. Kabinet například avizoval propuštění všech politických vězňů a trestanců, kteří si odpykávají menší než půlroční trest.

Propuštění asi 1800 uvězněných už potvrdila tuniská televize. 

Všichni ministři z bývalé vlády navíc vystoupili z Alího strany Demokratického ústavního sdružení (RCD), aby tak dokázali, že nebudou bránit chystaným změnám.

Některé vyřčené sliby však na své splnění stále čekají. Klíčové bude, zda se v blízké době podaří uspořádat avizované svobodné parlamentní volby.

Tuniský diktátor vládl zemi tvrdou rukou 23 let
Tuniský diktátor vládl zemi tvrdou rukou 23 let | Foto: Reuters

Lidem v ulicích navíc slibované změny nestačí. To, že si Alího muži udrželi resorty vnitra, obrany, financí a zahraničí, je pro ně nepřijatelné.

Jeden z lídrů dřívější opozice, nynější ministr vlády národní jednoty Nadžíb Šibbí, řekl, že ministři odstoupí, pokud se do sedmi měsíců nepodaří uspořádat svobodné volby. Podle agentury AFP byly prozatím legalizovány tři opoziční politické strany.

Zadržení příbuzní

Mezitím tuniská policie zadržela třiatřicet příbuzných uprchlého diktátora Zina Abidína bina Álího, kterého rozezlené protesty obyvatel minulý týden donutily uprchnout do Saudské Arábie. 

Podle tuniské státní televize byli zadrženi při pokusu opustit Tunisko. O útěk se prý pokusili se značným množství zlata a dalších cenností.

Obchody otevírají 

Foto: Reuters

"Přestože situace zůstává napjatá, zákaz vycházení byl zkrácen o dvě hodiny, do ulic se pomalu vrací provoz a některé obchody a instituce jsou znovu otevřeny," popsal stávající situaci v Tunisku reportér BBC Wyre Davies.

Protesty v jeho hlavním městě trvají už déle než měsíc. Lidé se vzbouřili proti nezaměstnanosti, stoupajícím cenám, korupci a zneužívání moci.

Rozbuškou násilností byla sebevražda mladého pouličního obchodníka, který se 17. prosince upálil ve městě Sidi Bušíd v centrální části země. Jeho příkladu pak následovalo dalších pět mladých Tunisanů.

Při střetech vzbouřenců s bezpečnostními složkami už podle OSN zemřela stovka lidí.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy