Mladí Tunisané uspěli. Prezident uprchl, budou volby

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 1. 2011 22:30
Prezident zakázal policii používat při rozhánění demonstrací ostrou munici
Tuniský prezident Zín Abidín bin Alí
Tuniský prezident Zín Abidín bin Alí | Foto: Reuters

Tunis - Čtyřtýdenní nepokoje, které zmítaly Tuniskem, padly na úrodnou půdu a rozezlení občané částečně dosáhli svého.

Prezident Zín Abidín bin Alí nejprve oznámil, že rozpustí vládu a vypíše předčasné parlamentní volby. Posléze prchl ze země, jeho rodina byla zadržena.

Do čela státu se dočasně postaví premiér Muhammad Ghannúší. Tunisané by navíc měli během příštích šesti měsíců jít k volebním urnám. Co se bude dít do té doby, však zatím není jasné.

Kvůli napjaté situaci začal platit zákaz vycházení. Lidé nesmějí na ulici od páté hodiny večer do osmé hodiny ráno.

Konec prezidenta

Bin Alí ještě před útěkem oznámil, že se nechystá měnit ústavu a nebude kandidovat v dalších prezidentských volbách.

"Znovu opakuji. Žádné doživotní prezidentství. Odmítám změny ústavy," pronesl ve státní televizi čtyřiasedmdesátiletý prezident, který je faktických vládcem Tuniska už od roku 1987. "Jsem připraven vypsat svobodné parlamentní volby ještě před tím, než mi v roce 2014 vyprší mandát," dodal.

Bezpečnostním jednotkám prý rovněž s okamžitou platností zakázal používat při střetech s demonstranty ostrou munici.

Nepokoje v Tunisku před čtyřmi týdny rozpoutala sebevražda absolventa vysoké školy, který nemohl sehnat práci. Mohamed Buázizí se 17. prosince upálil přímo před úřadem vlády, čímž reagoval na odebrání povolení k prodeji zeleniny.

Svým činem poukázal na problémy, které sužují většinu obyvatelstva. Jsou jimi nízké mzdy, enormní nezaměstnanost a vysoké životní náklady. Jednáním mladíka se inspirovalo několik dalších lidí, což rozpoutal nevídané protivládní demonstrace.

Stát couvl, nespokojení občané nikoliv

Nepokoje se bezpečnostním složkám vymkly z rukou. Policie při střetech s demonstranty, převážně z řad mládeže, použila slzný plyn a střílela do vzduchu. Pouliční boje už si vyžádaly desítky životů (oficiální zdroje hovoří 23 mrtvých, mezinárodní pozorovatelé o 66).

Do hlavního města Tunisu musela být navíc povolána armáda. Podle informací BBC zemřelo při střetech s pořádkovými silami jen v noci na dnešek třináct lidí.

Prezident a jeho administrativa během měsíce obrátili o 180 stupňů. Namísto represí a výhrůžek nyní bin Alí nabízí ústupky. Už odvolal ministra vnitra, slíbil svobodné volby a celkovou liberalizaci země.

Stát navíc přislíbil do konce příštího roku vytvořit 300 tisíc nových pracovních míst. Změnu postoje vládní garnitury prezentoval ve francouzském rádiu Europe 1 ministr zahraničí Kamál Murdžaní.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy