reklama
 
 

Mladí Tunisané uspěli. Prezident uprchl, budou volby

14. 1. 2011 22:30
Prezident zakázal policii používat při rozhánění demonstrací ostrou munici

Tunis - Čtyřtýdenní nepokoje, které zmítaly Tuniskem, padly na úrodnou půdu a rozezlení občané částečně dosáhli svého.

Prezident Zín Abidín bin Alí nejprve oznámil, že rozpustí vládu a vypíše předčasné parlamentní volby. Posléze prchl ze země, jeho rodina byla zadržena.

Do čela státu se dočasně postaví premiér Muhammad Ghannúší. Tunisané by navíc měli během příštích šesti měsíců jít k volebním urnám. Co se bude dít do té doby, však zatím není jasné.

Kvůli napjaté situaci začal platit zákaz vycházení. Lidé nesmějí na ulici od páté hodiny večer do osmé hodiny ráno.

Konec prezidenta

Bin Alí ještě před útěkem oznámil, že se nechystá měnit ústavu a nebude kandidovat v dalších prezidentských volbách.

"Znovu opakuji. Žádné doživotní prezidentství. Odmítám změny ústavy," pronesl ve státní televizi čtyřiasedmdesátiletý prezident, který je faktických vládcem Tuniska už od roku 1987. "Jsem připraven vypsat svobodné parlamentní volby ještě před tím, než mi v roce 2014 vyprší mandát," dodal.

Bezpečnostním jednotkám prý rovněž s okamžitou platností zakázal používat při střetech s demonstranty ostrou munici.

Nepokoje v Tunisku před čtyřmi týdny rozpoutala sebevražda absolventa vysoké školy, který nemohl sehnat práci. Mohamed Buázizí se 17. prosince upálil přímo před úřadem vlády, čímž reagoval na odebrání povolení k prodeji zeleniny.

Svým činem poukázal na problémy, které sužují většinu obyvatelstva. Jsou jimi nízké mzdy, enormní nezaměstnanost a vysoké životní náklady. Jednáním mladíka se inspirovalo několik dalších lidí, což rozpoutal nevídané protivládní demonstrace.

Stát couvl, nespokojení občané nikoliv

Nepokoje se bezpečnostním složkám vymkly z rukou. Policie při střetech s demonstranty, převážně z řad mládeže, použila slzný plyn a střílela do vzduchu. Pouliční boje už si vyžádaly desítky životů (oficiální zdroje hovoří 23 mrtvých, mezinárodní pozorovatelé o 66).

Do hlavního města Tunisu musela být navíc povolána armáda. Podle informací BBC zemřelo při střetech s pořádkovými silami jen v noci na dnešek třináct lidí.

Prezident a jeho administrativa během měsíce obrátili o 180 stupňů. Namísto represí a výhrůžek nyní bin Alí nabízí ústupky. Už odvolal ministra vnitra, slíbil svobodné volby a celkovou liberalizaci země.

Stát navíc přislíbil do konce příštího roku vytvořit 300 tisíc nových pracovních míst. Změnu postoje vládní garnitury prezentoval ve francouzském rádiu Europe 1 ministr zahraničí Kamál Murdžaní.

autor: Petr Jemelka | 14. 1. 2011 22:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama