reklama
 
 

Nepokoje v Tunisku neustávají. Nová vláda se bortí

18. 1. 2011 17:13
Nově jmenovaný kabinet je podle Tunisanů výsměch a skutečnou změnu nepřinese

Tunis - Napětí v Tunisku neopadá ani poté, co po masivních protestech odstoupil dlouholetý diktátor Zin Abidín bin Alí a premiér Muhammad Ghannúší přibral do vlády opoziční politiky.

Policie se v úterý v hlavním městě země Tunisu potýkala s dalšími protesty několika stovek demonstrantů, proti nimž musela použít slzný plyn. Změny se Tunisanům, kteří se před několika týdny vzbouřili proti nezaměstnanosti, stoupajícím cenám, korupci a cynickému zneužívání moci, nezdají dostatečné.

Ve vládě jsou sice i zástupci opozice, ale mimo zákon zůstává například islámská Strana obnovy, jejíž předák Rašíd Ghannúší je v exilu. (Shoda jmen se současným premiérem je náhodná).

Ke stabilitě nepřispěla ani dnešní rezignace čtyř ministrů. Odstoupili ministři dopravy, práce, zdravotnictví a ministr bez portfeje. Podle agentury AP patří všichni k oponentům prezidenta bin Alího, který v pátek uprchl do zahraničí. Odstoupili na protest proti tomu, že ve vládě zůstali členové jeho Demokratického ústavního sdružení. Z bin Alího vlády si své posty udrželi ministři vnitra, obrany, financí a zahraničí.

"Nová vláda je podvod. Je to urážka revoluce, která si vyžádala lidské životy a při níž byla prolita krev," přiblížil důvody přetrvávající nespokojenosti protestujících Tunisanů jeden z demonstrantů. Celkem už při nepokojích zahynulo 78 lidí.

Jaký bude další vývoj situace, v tuto chvíli nikdo neví. Není ani jasné, zda vláda po odchodu ministrů padne nebo se udrží u moci.
Premiér výběr ministrů hájil tím, že z těch minulých ve vládě ponechal jenom ty, kteří jsou pro fungování země do voleb nezbytní. Nové volby by se měly konat do dvou měsíců.

autoři: ČTK, Petr Jemelka | 18. 1. 2011 17:13

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama