Nepokoje v Tunisku neustávají. Nová vláda se bortí

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
18. 1. 2011 17:13
Nově jmenovaný kabinet je podle Tunisanů výsměch a skutečnou změnu nepřinese
Co se bude v Tunisku dít v příštích dnech, nikdo netuší
Co se bude v Tunisku dít v příštích dnech, nikdo netuší | Foto: Reuters

Tunis - Napětí v Tunisku neopadá ani poté, co po masivních protestech odstoupil dlouholetý diktátor Zin Abidín bin Alí a premiér Muhammad Ghannúší přibral do vlády opoziční politiky.

Policie se v úterý v hlavním městě země Tunisu potýkala s dalšími protesty několika stovek demonstrantů, proti nimž musela použít slzný plyn. Změny se Tunisanům, kteří se před několika týdny vzbouřili proti nezaměstnanosti, stoupajícím cenám, korupci a cynickému zneužívání moci, nezdají dostatečné.

Ve vládě jsou sice i zástupci opozice, ale mimo zákon zůstává například islámská Strana obnovy, jejíž předák Rašíd Ghannúší je v exilu. (Shoda jmen se současným premiérem je náhodná).

Ke stabilitě nepřispěla ani dnešní rezignace čtyř ministrů. Odstoupili ministři dopravy, práce, zdravotnictví a ministr bez portfeje. Podle agentury AP patří všichni k oponentům prezidenta bin Alího, který v pátek uprchl do zahraničí. Odstoupili na protest proti tomu, že ve vládě zůstali členové jeho Demokratického ústavního sdružení. Z bin Alího vlády si své posty udrželi ministři vnitra, obrany, financí a zahraničí.

"Nová vláda je podvod. Je to urážka revoluce, která si vyžádala lidské životy a při níž byla prolita krev," přiblížil důvody přetrvávající nespokojenosti protestujících Tunisanů jeden z demonstrantů. Celkem už při nepokojích zahynulo 78 lidí.

Jaký bude další vývoj situace, v tuto chvíli nikdo neví. Není ani jasné, zda vláda po odchodu ministrů padne nebo se udrží u moci.
Premiér výběr ministrů hájil tím, že z těch minulých ve vládě ponechal jenom ty, kteří jsou pro fungování země do voleb nezbytní. Nové volby by se měly konat do dvou měsíců.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Europarlament je připraven brexitovou dohodu schválit včas, ale až po Britech

Evropský parlament je připraven hlasovat o brexitové dohodě do konce října, aby nebyl nutný další odklad odchodu Británie z Evropské unie. Řekl to po dnešním jednání s prezidenty a premiéry unijních států předseda EP David Sassoli. Nejdříve však podle něj musí dohodu podpořit lídři EU a schválit britský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy