Tuniského novináře soudí za foto s nahou ženou

ČTK ČTK
23. 2. 2012 14:12
Nechtěl jsem se prohřešit proti dobrým mravům, bránil se šéfredaktor
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Tunis - Tuniský soud začal řešit případ šéfredaktora deníku At-Túnsija.

Nasriddínovi bin Saídovi hrozí vězení za otištění fotografie známého fotbalisty s nahou partnerkou. Novinář drží na protest už šestým dnem hladovku. Ve čtvrtek ho do soudní síně přišlo podpořit mnoho kolegů.

Krátce po zahájení byl proces, který je považován za potlačování svobody slova, odročen a bin Saída pustili na svobodu.

Šéfredaktor byl zatčen 15. února, tedy v ten den, kdy jeho deník otiskl fotografii německého záložníka Samiho Khediry zakrývajícího rukou ňadra své nahé přítelkyně Leny Gerckeové. Khedira je tuniského původu a fotografii jako první otiskl německý magazín GQ.

"Neměl jsem v úmyslu prohřešit se proti dobrým mravům. Je to známý hráč a ta fotografie je navíc umělecká," hájil se šéfredaktor slabým hlasem.

Jeho obhájce prohlásil, že "zatčení klienta je neospravedlnitelné zejména proto, že výtisky listu byly rychle staženy z prodeje".

Předseda soudu krátce po zahájení jednání nařídil šéfredaktora pustit na svobodu a další soudní státní určil na 8. března. Spolu s bin Saídou policisté zadrželi ještě dva další novináře, ti však byli velmi rychle propuštěni. Bin Saída je obžalován nikoli podle paragrafu tiskového, ale trestního zákona.

 

Právě se děje

Další zprávy