Tunely pod povrchem Měsíce mohou pojmout i milionové město. NASA pro ně má využití

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
8. 5. 2016 20:30
Jedna ze sond Grail, kterou k Měsíci vyslal americký úřad NASA, objevila pod povrchem Měsíce více než tucet podzemních jeskyň, které by mohly být využívané jako útočiště pro astronauty při cestování do vesmíru. Analýzy ukázaly, že jsou stabilní a poskytují ochranu před kosmickým zářením a padajícími mikrometeory. Stejné útvary se nacházejí i na Zemi a také na Marsu. Vznikaly prouděním lávy pod povrchem a v budoucnu by mohly sloužit například také jako skladiště zásob.
Měsíc.
Měsíc. | Foto: Thinkstock

Washington - Na Měsíci existují jeskyně, které by podle odborníků mohly sloužit jako útočiště pro astronauty během dlouhodobých cest do hlubokého vesmíru.

Data nasbíraná jednou ze sond Grail, které k Měsíci vyslal americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA), odhalila více než tucet takových prostor, které by díky své velikosti mohly poskytnout přístřeší. Využívat by se také daly jako skladiště zásob.

Jeskyně na Měsíci jsou ve skutečnosti lávovými tunely, jejichž existence se potvrdila již před několika lety.

Jejich útroby dokáží chránit před kosmickými paprsky nebo padajícími mikrometeory, které jinak představují velkou hrozbu pro lidské průzkumníky.

"Lávové tunely poskytují úkryt před všemi okolnostmi tohoto nebezpečného prostředí," řekl pro server Space.com člen výzkumného týmu Rohad Sood z univerzity v Indianě.

Lávové tunely existují i na zemském povrchu. Nejznámější jsou na Havaji, ale vyskytují se například také na Sicílii nebo na Galapágách. Vznikají prouděním lávy pod zemským povrchem lávovými kanály, které po nějaké době ztuhnou a vyprázdní se.

Sondy Grail objevily na Měsíci nejméně deset takových tunelů, které nejsou spojeny s žádnými povrchovými útvary. Vědci ale předpokládají, že kromě nich je jich na Měsíci ještě plno relativně malých, které sondy nedokáží zachytit. Ty, které jsou menší než jeden kilometr, z oběžné dráhy Měsíce totiž nejsou viditelné.

Při analýze tunelů ale došli vědci z NASA k překvapivému závěru. Dokonce i tak obrovské podzemní jeskyně, které jsou široké pět kilometrů a dosahují výšky tři kilometry, jsou perfektně stabilní, a tudíž vhodné pro využití astronauty. Tak obrovské tunely by dokázaly pojmout milionové město.

Přestože na Měsíc nevstoupila lidská noha již od roku 1972, mohly by tyto tunely další pokusy o přistání a usazení satelitu ze Země velmi zjednodušit. Nejprve je ale budou muset prozkoumat robotické sondy.

Stejné lávové tunely navíc existují i na Marsu, kde mohou mít stejné využití. Jejich výzkum na bližším Měsíci je ale technologicky méně náročný a levnější.

Při jejich využití na rudé planetě během dlouhých cest do vesmíru už astronauti budou vědět, do čeho jdou. "Měsíc nám poskytne příležitost dozvědět se o lávových tunelech více ještě předtím, než něco zkusíme na Marsu," uzavírá Sood.

 

Právě se děje

Další zprávy