Rozhlédněte se po Marsu. NASA předvádí nové panoramatické záběry rudé planety

Zahraničí Zahraničí
29. 4. 2016 19:30
Laboratoř Curiosity, která na Marsu zkoumá terén a hledá známky života, posbírala několik snímků, které dohromady tvoří unikátní 360stupňové záběry. Pracovníci NASA je barevně upravili tak, aby světelné podmínky co nejvíce připomínaly denní světlo na Zemi. Pomocí počítače nebo chytrého telefonu tak může část rudé planety prozkoumat doslova každý.
Video poskytuje panoramatický pohled na oblast kráteru Gale na Marsu. | Video:

Washington - Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) zveřejnil další panoramatické snímky z povrchu Marsu.

Interaktivní video, ve kterém se pomocí myši můžete otáčet o 360 stupňů, poskytuje pohled z kráteru Gale. Ten dosahuje hloubky zhruba čtyř kilometrů, zatímco jeho průměr činí 154 kilometrů.

Záběry zachytila pojízdná robotická laboratoř Curiosity, která na rudé planetě zkoumá terén a pátrá po známkách života už od svého přistání v roce 2012.

Jsou už ze čtvrtého dubna, ale NASA je nejprve pomocí vyvážení bílé upravila tak, aby světelné podmínky co nejvíce připomínaly krajinu za běžného denního světla na Zemi.

Vědecká mise, jíž je Curiosity součástí, je zaměřena na zkoumání krajiny a terénu a z toho důvodu kamera uchycená na stožáru nezachytila oblohu.

Přes svoji pověst pusté planety bez života má Mars tekoucí vodu, která proudí při vyšších teplotách po svazích hor, tvrdí NASA. Vědci teď řeší otázky: Odkud voda pochází? A je na rudé planetě život? | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy