Tuňák na pokraji vyhynutí.Rybáři jednají

rst, Reuters
29. 1. 2007 15:22
Kobe - Světové oceány přicházejí o svého obvyklého obyvatele. Mizí, protože jej člověk stále více loví a konzumuje. Situace už dosáhla kritického bodu.
Tuňák je oblíbenou pochoutkou také u nás
Tuňák je oblíbenou pochoutkou také u nás | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ve starověkém Římě byl lov a zpracování tuňáků stabilním zdrojem obživy. V současné době jeho maso naleznete v každém obchodě. Stal se oblíbenou pochoutkou také u nás. Jenže díky nadměrnému rybolovu a pytláctví hrozí některým druhům tuňáka dokonce vyhynutí.

Samy rybárenské společnosti si uvědomují, že jejich zisky jsou ohroženy a špatnou situaci chtějí řešit. Delegáti ze 60 zemí se proto sešli v japonském Kobe, aby podnikli kroky proti pytláctví, zvyšování počtu rybářských lodí a také neefektivní práci policie při kontrole kvót na lov.

Zavázali se také, že vytvoří 5 regulačních orgánů, které by měly reprezentovat různé regiony. "Možná to vypadá, že krok, který jsme teď podnikli, nic neznamená, ale je to velký krok, historický krok," říká Masanori Mijahara z Japonské rybářské agentury.

Foto: Martina Běhounková

Právě Japonsko setkání v Kobe zorganizovalo. Japonci se totiž dostávají stále více pod mezinárodní tlak, protože spotřebovávají jednu čtvrtinu všech světových zdrojů pěti hlavních druhů tuňáků.

Organizace zabývající se ochranou zvířat však z plánu moc nadšeny nejsou. Například organizace World Wild Fund (WWF) nedávno varovala, že tuňák obecný se nachází na pokraji vyhynutí.

"Jediné, na čem se shodli, je, že musejí shromáždit více dat a mluvit mezi sebou častěji," uvádí ve svém prohlášení WWF.

V roce 2004 počet dospělých tuňáků obecných žijících v západní části Atlantického oceánu klesl o 81 procent v porovnání s rokem 1975.

Každý chce něco jiného

Konference o regulaci lovu tuňáků právě probíhá v Japonsku
Konference o regulaci lovu tuňáků právě probíhá v Japonsku | Foto: Reuters

Japonsko, které spotřebuje 12 procent z celkového ročního úlovku, který činí více než 2 miliony tun, se nyní zasazuje o to, aby byl omezen lov mladších a menších tuňáků.

S tím však nesouhlasí Evropané, protože by to ohrozilo jejich konzervárenský průmysl. Celkově se však dá říci, že zatímco větší země chtějí omezit množství ulovených zvířat, menší země naopak chtějí rozšiřovat rybářské flotily.

Nadměrný rybolov poškozuje hlavně větší druhy tuňáků, protože u nich začíná reprodukční období až po deseti letech věku a trvá pouze nějaký čas, navíc jen v teplých vodách.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy