Tuňák na pokraji vyhynutí.Rybáři jednají

rst, Reuters
29. 1. 2007 15:22
Kobe - Světové oceány přicházejí o svého obvyklého obyvatele. Mizí, protože jej člověk stále více loví a konzumuje. Situace už dosáhla kritického bodu.
Tuňák je oblíbenou pochoutkou také u nás
Tuňák je oblíbenou pochoutkou také u nás | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ve starověkém Římě byl lov a zpracování tuňáků stabilním zdrojem obživy. V současné době jeho maso naleznete v každém obchodě. Stal se oblíbenou pochoutkou také u nás. Jenže díky nadměrnému rybolovu a pytláctví hrozí některým druhům tuňáka dokonce vyhynutí.

Samy rybárenské společnosti si uvědomují, že jejich zisky jsou ohroženy a špatnou situaci chtějí řešit. Delegáti ze 60 zemí se proto sešli v japonském Kobe, aby podnikli kroky proti pytláctví, zvyšování počtu rybářských lodí a také neefektivní práci policie při kontrole kvót na lov.

Zavázali se také, že vytvoří 5 regulačních orgánů, které by měly reprezentovat různé regiony. "Možná to vypadá, že krok, který jsme teď podnikli, nic neznamená, ale je to velký krok, historický krok," říká Masanori Mijahara z Japonské rybářské agentury.

Foto: Martina Běhounková

Právě Japonsko setkání v Kobe zorganizovalo. Japonci se totiž dostávají stále více pod mezinárodní tlak, protože spotřebovávají jednu čtvrtinu všech světových zdrojů pěti hlavních druhů tuňáků.

Organizace zabývající se ochranou zvířat však z plánu moc nadšeny nejsou. Například organizace World Wild Fund (WWF) nedávno varovala, že tuňák obecný se nachází na pokraji vyhynutí.

"Jediné, na čem se shodli, je, že musejí shromáždit více dat a mluvit mezi sebou častěji," uvádí ve svém prohlášení WWF.

V roce 2004 počet dospělých tuňáků obecných žijících v západní části Atlantického oceánu klesl o 81 procent v porovnání s rokem 1975.

Každý chce něco jiného

Konference o regulaci lovu tuňáků právě probíhá v Japonsku
Konference o regulaci lovu tuňáků právě probíhá v Japonsku | Foto: Reuters

Japonsko, které spotřebuje 12 procent z celkového ročního úlovku, který činí více než 2 miliony tun, se nyní zasazuje o to, aby byl omezen lov mladších a menších tuňáků.

S tím však nesouhlasí Evropané, protože by to ohrozilo jejich konzervárenský průmysl. Celkově se však dá říci, že zatímco větší země chtějí omezit množství ulovených zvířat, menší země naopak chtějí rozšiřovat rybářské flotily.

Nadměrný rybolov poškozuje hlavně větší druhy tuňáků, protože u nich začíná reprodukční období až po deseti letech věku a trvá pouze nějaký čas, navíc jen v teplých vodách.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Schillerová umožní odložit platby záloh u silniční daně, splatnost se posune na říjen

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby totiž ministerstvo financí plošně promine. Na Twitteru o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). MF opatřením rozšířilo tzv. liberační balíček. Opatření je zároveň součástí dopravního balíčku, kterým reaguje ministerstvo dopravy na současnou koronavirovou krizi. Materiál má toto pondělí na programu vláda. 

Silniční dani podléhají automobily, které využívají firmy i fyzické osoby k podnikání. Sazba se určuje u osobních aut podle obsahu motoru a objemu válců v motoru. V případě nákladních aut daň závisí na hmotnosti vozidla a počtu náprav. Daň se platí ve čtyřech čtvrtletních zálohách.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Pardubice začnou s jednat se zájemci o hokejový klub příští týden

Se zájemci o koupi akcií hokejového Dynama začnou Pardubice jednat nejspíš příští týden. ČTK to řekl náměstek primátora Jan Mazuch (ODS). Město plánuje prodat většinu akcií, majoritním akcionářem bylo opakovaně, naposledy od roku 2017.

"První schůzky bychom rádi učinili příští týden. O způsobu se budeme dohadovat, snad to bude možné v nějakých větších prostorách osobně," řekl náměstek primátora.

Osobní jednání Mazuch preferuje, nicméně kvůli prevenci zamezení šíření nákazy novým koronavirem mohou jednající strany zvolit online komunikaci prostřednictvím videohovorů.

Radní dnes zrušili poptávkové řízení. Domluvili se, že budou jednat s Vladimírem Pitterem, který se do něj přihlásil, i s dalším podnikatelem Petrem Dědkem, jenž projevil zájem bez toho, aniž by zvolil formální postup přihlášením do městské poptávky.

před 1 hodinou

Z nizozemského muzea někdo ukradl obraz van Gogha. Bylo zavřené kvůli epidemii

Neznámí pachatelé ukradli z muzea Singer Laren v nizozemském Larenu východně od Amsterodamu obraz Vincenta van Gogha. Oznámila to nizozemská agentura ANP. Muzeum je kvůli epidemii uzavřené. Zda zloději odnesli i jiná umělecká díla, není zatím jasné.

Obraz Jarní zahrada z roku 1884 byl zapůjčen z muzea v Groningenu pro výstavu Zrcadlo duše, na níž mohli v Larenu do uzavření expozice návštěvníci vidět díla malířů tvořících ve stylu neoimpresionismu, pointilismu, expresionismu a kubismu. Na instalaci výstavy se podílelo amsterodamské Rijksmuseum.

Policie zatím po pachatelích pátrá. Muzeum Singer Laren bylo zřízeno k prezentaci děl z pozůstalosti amerického sběratele Williama Singera, potomka miliardářské rodiny pittsburghských ocelářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy