Izraelci loví ryby v poušti. Vynáší to

rst, New York Times
12. 1. 2007 17:40
Kibuc Mašabbe Sade - Chovat ryby v poušti může na první pohled vypadat podivně. Jenže v Izraeli se tento vědecký pokus změnil v prosperující byznys.

Měděně zlaté paprsky zapadajícího slunce se odrážejí na hřbetech kaniců plovoucích v sádkách vybudovaných na pouštní farmě v izraelském kibucu Mašabbe Sade.

Místní vědci zjistili, že by se poloslaná voda čerpaná z vrtu v Negevské poušti mohla využít k chovu teplovodních ryb. Geotermální voda se slaností zhruba desetkrát nižší než mořská, neznečištěná a teplá 37 stupňů Celsia se pro ryby ukázala jako ideální.

"Nebylo snadné přesvědčit lidi, že chovat ryby v poušti dává smysl," říká biolog Samuel Appelbaum z ústavu pro pouštní výzkum Ben-Gurionovy univerzity, který v Izraeli prosazuje tento nápad už od konce 80. let minulého století.

"Je důležité zrušit povědomí, že vyprahlá půda je neúrodná, zbytečná. Měli bychom považovat pouštní území, pod nímž existují podzemní vody, za půdu s velkými možnostmi, zvláště pak k produkci potravin, protože je na ní malá konkurence a obyvatelům dává velké možnosti."

Geotermální voda se slaností zhruba desetkrát nižší než mořská, neznečištěná a teplá 37 stupňů Celsia se pro ryby ukázala jako ideální.
Geotermální voda se slaností zhruba desetkrát nižší než mořská, neznečištěná a teplá 37 stupňů Celsia se pro ryby ukázala jako ideální. | Foto: m-sadeh

Voda se recykluje

Appelbaum pak ukázal farmářům v místech, kde vodní zdroje jsou omezené a drahé, že vodu ze sádek je možné poté použít k zavlažování polí. Organický odpad, který ryby produkují, navíc působí jako hnojivo.

V kibucu Mašabbe Sade voda recyklovaná z rybích sádek zavlažuje akry olivovníků a jojoby, na dalších místech slouží k zalévání datlovníků a alfalfy (druh vojtěšky).

Řetězec několika po sobě následujících uživatelů vody je modelem, který by podle izraelských vědců mohl být potenciálně úspěšným modelem pro země třetího světa.

Lidé, kteří žijí v pouštních oblastech, často patří k nejchudším na světě. Metody vyzkoušené v Negevské poušti nyní vědci předávají dál mimo jiné v Tanzanii, Indii, Austrálii a Číně. Podobné metody chovu ryb jsou využívány i v arizonské Sonorské poušti.

Foto: m-sadeh

Začalo to v Galileji

Historie chovu ryb v nepouštních oblastech, především v Galileji, se datuje do 20. let minulého století, kdy ještě Izrael jako stát neexistoval.

V té době byla země poměrně chudá a maso bylo považováno za luxus. Ryby však byly levným zdrojem potravy, a proto v několika kibucech v Galileji vznikly rybí farmy.

Většina tehdejších židovských osadníků pocházela z východní Evropy, říká Uriel Safriel, profesor ekologie Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. "Znali jenom gefilte fish, a tak chovali kapry," říká s odvoláním na tradiční židovskou specialitu.

Ryby žerou jiné ryby

Postupně se začaly chovat další druhy, včetně tilápií, mořských okounů a dalších. Za poslední desetiletí v Negevské a Aravské poušti vzniklo 15 farem chovajících ryby jak na maso, tak pro akvaristiku.

Ryby jsou masožravé a je třeba je krmit na proteiny bohatou stravou získanou z jiných ryb - většinou nachytaných v přírodních lovištích
Ryby jsou masožravé a je třeba je krmit na proteiny bohatou stravou získanou z jiných ryb - většinou nachytaných v přírodních lovištích | Foto: m-sadeh

Chov ryb se mezitím po celém světě stává stále lukrativnějším odvětvím úměrně tomu, jak roste poptávka po zdravějším rybím mase a klesá množství ryb v jejich přirozených lovištích.

Rybí farmy ale mají i své kritiky, kteří tvrdí, že mohou škodit jak životnímu prostředí, tak rybám. Dlouhodobě nejsou rybí farmy udržitelné, protože ryby, které se v nich chovají, jsou masožravé a je třeba je krmit na proteiny bohatou stravou získanou z jiných ryb - většinou nachytaných v přírodních lovištích.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy