Izraelci loví ryby v poušti. Vynáší to

rst, New York Times
12. 1. 2007 17:40
Kibuc Mašabbe Sade - Chovat ryby v poušti může na první pohled vypadat podivně. Jenže v Izraeli se tento vědecký pokus změnil v prosperující byznys.

Měděně zlaté paprsky zapadajícího slunce se odrážejí na hřbetech kaniců plovoucích v sádkách vybudovaných na pouštní farmě v izraelském kibucu Mašabbe Sade.

Místní vědci zjistili, že by se poloslaná voda čerpaná z vrtu v Negevské poušti mohla využít k chovu teplovodních ryb. Geotermální voda se slaností zhruba desetkrát nižší než mořská, neznečištěná a teplá 37 stupňů Celsia se pro ryby ukázala jako ideální.

"Nebylo snadné přesvědčit lidi, že chovat ryby v poušti dává smysl," říká biolog Samuel Appelbaum z ústavu pro pouštní výzkum Ben-Gurionovy univerzity, který v Izraeli prosazuje tento nápad už od konce 80. let minulého století.

"Je důležité zrušit povědomí, že vyprahlá půda je neúrodná, zbytečná. Měli bychom považovat pouštní území, pod nímž existují podzemní vody, za půdu s velkými možnostmi, zvláště pak k produkci potravin, protože je na ní malá konkurence a obyvatelům dává velké možnosti."

Geotermální voda se slaností zhruba desetkrát nižší než mořská, neznečištěná a teplá 37 stupňů Celsia se pro ryby ukázala jako ideální.
Geotermální voda se slaností zhruba desetkrát nižší než mořská, neznečištěná a teplá 37 stupňů Celsia se pro ryby ukázala jako ideální. | Foto: m-sadeh

Voda se recykluje

Appelbaum pak ukázal farmářům v místech, kde vodní zdroje jsou omezené a drahé, že vodu ze sádek je možné poté použít k zavlažování polí. Organický odpad, který ryby produkují, navíc působí jako hnojivo.

V kibucu Mašabbe Sade voda recyklovaná z rybích sádek zavlažuje akry olivovníků a jojoby, na dalších místech slouží k zalévání datlovníků a alfalfy (druh vojtěšky).

Řetězec několika po sobě následujících uživatelů vody je modelem, který by podle izraelských vědců mohl být potenciálně úspěšným modelem pro země třetího světa.

Lidé, kteří žijí v pouštních oblastech, často patří k nejchudším na světě. Metody vyzkoušené v Negevské poušti nyní vědci předávají dál mimo jiné v Tanzanii, Indii, Austrálii a Číně. Podobné metody chovu ryb jsou využívány i v arizonské Sonorské poušti.

Foto: m-sadeh

Začalo to v Galileji

Historie chovu ryb v nepouštních oblastech, především v Galileji, se datuje do 20. let minulého století, kdy ještě Izrael jako stát neexistoval.

V té době byla země poměrně chudá a maso bylo považováno za luxus. Ryby však byly levným zdrojem potravy, a proto v několika kibucech v Galileji vznikly rybí farmy.

Většina tehdejších židovských osadníků pocházela z východní Evropy, říká Uriel Safriel, profesor ekologie Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. "Znali jenom gefilte fish, a tak chovali kapry," říká s odvoláním na tradiční židovskou specialitu.

Ryby žerou jiné ryby

Postupně se začaly chovat další druhy, včetně tilápií, mořských okounů a dalších. Za poslední desetiletí v Negevské a Aravské poušti vzniklo 15 farem chovajících ryby jak na maso, tak pro akvaristiku.

Ryby jsou masožravé a je třeba je krmit na proteiny bohatou stravou získanou z jiných ryb - většinou nachytaných v přírodních lovištích
Ryby jsou masožravé a je třeba je krmit na proteiny bohatou stravou získanou z jiných ryb - většinou nachytaných v přírodních lovištích | Foto: m-sadeh

Chov ryb se mezitím po celém světě stává stále lukrativnějším odvětvím úměrně tomu, jak roste poptávka po zdravějším rybím mase a klesá množství ryb v jejich přirozených lovištích.

Rybí farmy ale mají i své kritiky, kteří tvrdí, že mohou škodit jak životnímu prostředí, tak rybám. Dlouhodobě nejsou rybí farmy udržitelné, protože ryby, které se v nich chovají, jsou masožravé a je třeba je krmit na proteiny bohatou stravou získanou z jiných ryb - většinou nachytaných v přírodních lovištích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Mimořádný summit Evropské unie se uskuteční v Praze v říjnu, oznámil premiér Petr Fiala po jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem

Neformální summit Evropské unie se uskuteční v Praze 6. a 7. října, oznámili dnes český premiér Petr Fiala (ODS) a předseda Evropské rady Charles Michel. Řekli to po setkání v předvečer půlročního českého předsednictví EU. Tématy summitu mají být širší spolupráce Evropské unie s nečlenskými státy, pomoc Ukrajině čelící ruské agresi a její důsledky na růst inflace a cen energií.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Změny v polském soudnictví podle Jourové nesplňují očekávání Evropské komise

Dosavadní změny v polském soudnictví, které zrušily kontroverzní disciplinární komoru, nesplňují očekávání Evropské komise. Varšava proto zatím nemůže počítat s penězi z fondu obnovy Evropské unie. Podle agentury AP to ve čtvrtek uvedla místopředsedkyně komise Věra Jourová.

Polský prezident Andrzej Dudna v polovině června podepsal novelu zákona, která zrušila spornou disciplinární komoru, vnímanou kritiky jako nástroj vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) k trestání neposlušných soudců. Má ji nahradit nová komora profesní zodpovědnosti, která podle opozice v přijaté podobě neznamená obnovení vlády práva v polské justici.

Místopředsedkyně Evropské komise Jourová uvedla, že dosavadní změny "nesplňují" požadovaná kritéria a že evropské peníze nebudou vyplaceny dříve, než polští soudci získají zákonem stanovené záruky své nezávislosti.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ženská devatenáctka prohrála na domácím ME i podruhé

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i druhý zápas. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly v Opavě debakl 0:5 se Španělskem a před závěrečným duelem ve čtyřčlenné skupině A ztratily naději na postup do semifinále.

V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentanty v pondělí podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3. S premiérovým účinkováním na šampionátu devatenáctek se Češky rozloučí v neděli proti Itálii, která dnes překvapivě remizovala s Francií 2:2.

Zatímco v prvním zápase si Navrátilův výběr dokázal vytvořit několik šancí, proti Španělkám byl v ofenzivě prakticky neškodný a po dvou duelech na šampionátu stále čeká na vstřelený gól. Jihoevropanky od úvodu naprosto dominovaly a soupeře přestřílely drtivým poměrem 36:1.

Dvě branky dal vysoký favorit v úvodním dějství, další tři přidal po změně stran. Dvakrát se trefila střídající Moralová. Češky za celý zápas ani jednou nezamířily mezi tyče a nenavázaly na říjnový vzájemný souboj z kvalifikace, v němž se Španělskem po solidním výkonu prohrály 1:3.

"Strašně těžký zápas. Největší problém je, že během čtyř dnů nedokážeme hrát na takové úrovni, na jaké potřebujeme. Hrajeme, na co máme. Španělky hrají excelentně, jsou jinde než my. Obrovská pochvala divákům, kteří tleskali v 90. minutě, když prohráváme 0:5," řekl novinářům Navrátil. "Do zápasu s Itálií dáme úplně všechno, posbíráme poslední síly. Kdybychom dali gól, tak zaplaťpánbůh," dodal.

Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Do semifinále postoupí vždy první dva celky ze skupiny, finále se odehraje 9. července.

Česko před pěti lety hostilo mistrovství Evropy hráček do 17 let. Mladé reprezentantky tehdy ve třech zápasech nebodovaly a skončily ve skupině poslední. Turnaj hostily Plzeň, Příbram, Domažlice a Přeštice.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Španělsko 0:5 (0:2)

Branky: 69. a 76. Moralová, 23. Elexpuruová, 37. Fiammaová, 47. Pinedová.

Sestava Česka: Fuchsová - Pražienková, Ohlídalová, Jelínková, Huvarová (54. Pavlíčková) - Pouvová (54. Bendová), Jonášová - Ducháčková, Tenkrátová (46. Černá), Střížová (46. Thanhová) - Švíbková (81. Hlouchová). Trenér: Navrátil.

Itálie - Francie 2:2 (1:0).

Tabulka:

1. Španělsko 2 2 0 0 8:1 6
2. Francie 2 1 1 0 5:2 4
3. Itálie 2 0 1 1 3:5 1
4. ČR 2 0 0 2 0:8 0

Skupina B:

Švédsko - Anglie 1:0 (1:0), Norsko - Německo 2:1 (0:1).

Tabulka:

1. Švédsko 2 2 0 0 3:0 6
2. Anglie 2 1 0 1 4:2 3
3. Norsko 2 1 0 1 3:5 3
4. Německo 2 0 0 2 1:4 0
Další zprávy