Jakarta - Indonéské zemětřesení způsobilo vrásky i africkému Mosambiku. Tamní úřady vydaly varování před vlnou tsunami, která měla vzniknout právě po zemětřesení v jihovýchodní Asii a doporučili obyvatelům pobřeží evakuaci.
Velikost vlny je podle nich zatím neznámá.
Indonésii dnes odpoledne zasáhlo další zemětřesení. Tentokrát o síle 6,6 stupně Richterovy škály. Indonéská meteorologická agentura oznámila, že tentokrát leželo epicentrum jižně od Sumatry v hloubce 18 km.
Druhé zemětřesení přišlo jen několik hodin poté, co oblast zasáhlo masivní zemětřesení o síle 8,4 stupně Richterovy škály. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na americkou meteorologickou stanici, která nejprve uvedla, že síla zemětřesení je nižší a pohybuje se kolem 7,9 stupně.
Otřesy si vyžádaly také oběti na životech. Podle opraveného prohlášení indonéských úředníků, kteří nejdříve hlásili devět mrtvých a stovky zraněných, nakonec zemřeli v sutinách domů zatím dva lidé a jedenáct jich bylo těžce zraněno.
V řadě zemí v oblasti byla vydána varování před vlnami tsunami. Indonésie jej však již zrušila. Naopak Malajsie jej nadále zachovává.
Po prvních otřesech byly v ohrožení hlavně Andamanské ostrovy, pobřeží Indie a také pro ostrov Sumatra. Obyvatelé Srí Lanky i Malajsie byli úřady vyzváni, aby se vzdálili od pobřeží.
Tsunami nepřišlo, Malajci jej viděli
Tsunami se zatím neobjevilo. Pacifické centrum varování před čtvrtou hodinou odpolední středoevropského času rozeslalo textovou zprávu, ve které uvedlo, že se tsunami po tomto silném otřesu nevytvořilo.
Jenže malajské úřady uvedly pravý opak. Podle nich se na místě otřesů vytvořila vlna o výšce 1 až 3 metry. Nikdo další však tuto zprávu nepotvrdil, informuje agentura Reuters.
"Vlna je vysoká mezi jedním a třemi metry. Nesledujeme směr k Indonésii. Zabýváme se vlnou, která míří k našemu pobřeží," informoval Mohd Rosaidi Cheabas, ředitel meteorologického institutu v Malajsii.
Podle svědků do města Padang skutečně přišla malá vlna tsunami. Dosahovala však pouze několik metrů výšky a nezpůsobila žádné škody.
V Indonésii padaly domy
Epicentrum zemětřesení leželo v hloubce 10 km pod mořským dnem jihozápadně od indonéského ostrova Sumatra. Zem se otřásla dnes před čtvrt na dvě středoevropského času.
Zemětřesení pocítili hlavně obyvatelé pobřežní oblasti Bengkulu, která je epicentru nejblíže. Budovy se však chvěly také v hlavním městě Jakarta, který leží ná jávském ostrově.
Podle indonéské televize v hlavním městě Západní Sumatry Padangu se zřítilo několik budov, další skončily v plamenech. Otřesy pocítili také v Lampungu.
Podle informací z místa v mnoha městech zavládla panika. Jsou zaznamenány výpadky elektrické energie, nefunguje ani telefonní spojení.
Stejnou oblast postihlo zemětřesení už v prosinci roku 2004. Tehdy přišla masivní vlna tsunami, která si v různých částech Indického oceánu vyžádala přes 230 000 mrtvých.