Atény - Vůdce řecké hlavní opoziční strany Nová demokracie v sobotu formálně dokončuje konzultace o možném sestavení nové vlády po demisi kabinetu levicového premiéra Alexise Tsiprase. Třídenní lhůta Evangelosovi Meimarakisovi vyprší v pondělí ráno, ale už od počátku bylo vzhledem k rozložení sil v parlamentu zřejmé, že neuspěje.
Zadlužené Řecko se tak s největší pravděpodobností nevyhne letos již druhým předčasným parlamentním volbám, a to v druhé polovině září.
Podle řeckých médií využil Meimarakis svého ústavní práva především ke zkoumání povolebních možností spolupráce s ostatními parlamentními stranami, ale i určité koordinaci postojů před volební kampaní. Při ní chtějí opoziční vůdci důrazně připomínat voličům, že se Tsipras naprosto zpronevěřil slibům před lednovými volbami, že dostane Řecko z "područí" mezinárodních věřitelů a učiní přítrž hospodářským škrtům provázeným snižováním mezd a důchodů, zvyšováním daní a vysokou nezaměstnaností.
Přestože z dosavadního ekonomického vývoje je patrné, že se mu podařil přesný opak a že země je na tom vůbec nejhůř od počátku krize, dosavadní předvolební průzkumy ukazovaly, že si Tsipras udržel vysokou popularitu a že jeho strana SYRIZA opět dosáhne rozhodujícího volebního vítězství.
Zatím velkou neznámou do zveřejnění nových průzkumů jsou následky odštěpení 25 ze 149 poslanců strany z jejího krajně levicového křídla, kteří se sdružili pod vedením bývalého ministra energetiky Panajotise Lafazanise.
Nově vzniklá strana Lidová jednota se rázem stala třetí nejsilnější parlamentní skupinou. Lafazanise proto od pondělí čeká pravděpodobně stejný úkol jako Meimarakise, aby se pokusil v třídenní lhůtě vytvořit novou vládu. I Lafazanis ovšem už veřejně uznal, že to nebude možné.
Nejpozději v pátek by tak měl prezident přijmout formálně Tsiprasovu demisi a pak jmenovat úřednickou vládu v čele s šéfkou nejvyššího soudu. Na přípravu voleb zbudou asi tři týdny.