Řecko se chystá na volby, za týden bude asi úřednická vláda

ČTK ČTK
22. 8. 2015 14:18
Po demisi vlády pověřil prezident Pavlopulos šéfa druhé nejsilnější strany, opoziční Nové demokracie, aby se pokusil sestavit nový kabinet. Jde ale jen o formalitu, kterou se činí zadost ústavě.
Alexis Tsipras se bude v řeckých předčasných volbách ucházet o posílení mandátu.
Alexis Tsipras se bude v řeckých předčasných volbách ucházet o posílení mandátu. | Foto: Reuters

Atény - Řecká politická scéna se po čtvrteční demisi vlády premiéra Alexise Tsiprase připravuje na předčasné parlamentní volby, které se pravděpodobně uskuteční 20. září. Podle řeckého listu To Vima neexistuje ve stávajícím parlamentu síla, která by byla s to sestavit novou většinovou vládu. Nejpozději příští sobotu složí přísahu úřednický kabinet, který dovede zemi k letos již druhým předčasným volbám.

Po demisi vlády pověřil prezident Prokopis Pavlopulos šéfa druhé nejsilnější strany, opoziční Nové demokracie, aby se pokusil sestavit nový kabinet. Jde ale o formalitu, kterou se činí zadost ústavě, na jejímž základě druhá a třetí poslanecká formace má právo zkusit vytvořit vládu, pokud do roka od voleb padne původní vláda nejsilnější parlamentní strany.

Šéf řeckých konzervativců Evangelos Meimarakis záhy musel uznat, že dostatek spojenců nesežene poté, co doposud vládní levicová SYRIZA dosluhujícího premiéra Tsiprase a Nezávislí Řekové a také opoziční komunisté předem rezolutně odmítli možnost vyjednávání.

Jakmile Meimarakisovi vyprší třídenní lhůta na jeho pokus, dostane stejnou příležitost také vůdce nové levicové strany Lidová jednota, vzniklé ze vzbouřenců v Tsiprasově straně. Jejích 25 poslanců vytvořilo pod vedením bývalého ministra energetiky Panajotise Lafazanise třetí nejsilnější parlamentní skupinu.

Předběhli tak doposud třetí neonacistický Zlatý úsvit, který má 18 mandátů a jehož mnozí představitelé jsou stíháni pro obvinění ze zločinného spolčení, za což jim hrozí dvě desítky let vězení.

Podle To Vima nemá také Lafazanis šanci vládu sestavit, a tak nejpozději v pátek přijme prezident Tsiprasovu demisi a jmenuje novou úřednickou vládu v čele s šéfkou nejvyššího soudu. Kabinet bude mít na přípravu voleb tři týdny.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy