Americké vesmírné síly coby nová složka americké armády. Rovnocenná všem ostatním, tedy letectvu, námořnictvu, pozemnímu vojsku, zvláštním námořním jednotkám a konečně i pobřežní stráži. S impozantním prohlášením o budování nových sil s působností mimo planetu Zemi přišel americký prezident Donald Trump zhruba před týdnem. Američané od té doby spekulují, jak by vesmírní mariňáci mohli vypadat a co by byla jejich práce. Prezident Trump ale nic bližšího nesdělil.
Čeho se bojí Pentagon?
Například toho, že vyhlášení samostatné vesmírné složky v armádě spustí boje o dominanci v této oblasti nebo závody ve zbrojení. Tak jako se to ukázalo v jiných oblastech v průběhu vojenské historie. Výzkum a nové armádní technologie navíc zase recipročně nejrychleji postupují právě v dobách válek.
Představitelé Ruska navíc záhy Američany varovali. "Doufejme, že americké politické elitě ještě zůstaly nějaké zbytky rozumu," uvedl například šéf obranného a bezpečnostního výboru horní komory ruského parlamentu Viktor Bondarev. "Pokud ale USA ustoupí od dohody z roku 1967 zakazující jaderné zbraně ve vesmíru, pak bude samozřejmě následovat nejen naše, ale i tvrdá odpověď dalších států zaměřená na zajištění bezpečnosti světa," varoval.
Někteří armádní představitelé se oddělení některých vojenský misí obávají i proto, že v existujících organizacích jsou v tuto chvíli dobře zakomponovány, dodává CNN. Šestá složka armády jim podle nich lepší zázemí nedodá. Oponující hlasy ale říkají, že až budeme zpětně hledět k dnešku, budeme se divit, proč už USA samostatné vesmírné sbory dávno neměly.