Trumpův osobní advokát má styky s lidmi blízkými Putinovi, zastupuje i ruskou banku Sberbank

ČTK ČTK
10. 6. 2017 18:12
Advokát amerického prezidenta Donalda Trumpa má úzké vazby na Kreml. Informoval o tom americký list The Washington Post. Advokát hájí zájmy ruského oligarchy Olega Děripasky, který je blízký ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Rovněž zastupuje i největší ruskou státní banku Sberbank. Kasowitz pro Trumpa pracuje už deset let.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Osobní advokát prezidenta Donalda Trumpa Marc Kasowitz má prominentní styky s lidmi úzce napojenými na Kreml. Napsal to v sobotu list The Washington Post.

Kasowitz, kterého si Trump nedávno vybral jako mluvčího v kauze údajného ruského vměšování do loňské volební kampaně v USA, hájí zájmy ruského oligarchy Olega Děripasky, blízkého prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Americký advokát, který zastupuje i největší ruskou státní banku Sberbank, po léta hájí Děripaskovy firmy v newyorském civilním sporu.

Zatím naposledy se měl jako zástupce ruského oligarchy před soudem objevit 25. května, dva dny předtím, než si ho Trump pro kauzu ruského vměšování vybral. Kasowitzova právní firma na stání tehdy raději poslala jiného advokáta, napsal washingtonský list.

Kasowitz pro Trumpa pracuje už deset let a pověřován byl různými právními úkoly, například restrukturalizací dluhu nebo vedením soudní pře kvůli pomluvě. Jeho vazby na Rusko mohou prezidentovi způsobit komplikace, soudí The Washington Post.

Děripaska vedl s pomocí Kasowitze u newyorského soudu komplikovanou při s bankou Morgan Stanley kvůli půjčce, kterou oligarchova firma Veleron nebyla v době krize schopna splácet. Spor Děripaska prohrál, neuspělo ani odvolání, uvádí deník.

Sberbank zastupuje Kasowitz v kauze, která se teprve rozbíhá. Americký vlastník ruského žulového lomu Pavlovskgranit zažaloval Sberbank a další ruské instituce z násilného převzetí firmy a ze spiknutí s konkurencí.

Sberbank byla v roce 2014 jedním ze sponzorů moskevské soutěže o královnu krásy, na níž vlastnil práva Trump. Místoředitelem banky byl tehdy Sergej Gorkov, bývalý agent ruské tajné služby, který se loni v prosinci setkal s Trumpovým zetěm Jaredem Kushnerem, napsal The Washington Post.

Agentura AP v březnu uvedla, že pro Děripasku v letech 2006 až 2009 tajně pracoval Paul Manafort, který loni působil jako šéf Trumpovy volební kampaně. Dostával prý ročně deset milionů dolarů za to, že působil v USA ve prospěch Kremlu. Děripaska zprávu popřel a agenturu AP zažaloval.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy