Chystá se výbušná výpověď? Trump mě žádal, abych ukončil vyšetřování Flynna, tvrdí bývalý šéf FBI

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 6. 2017 23:40
Prezident Spojených států Donald Trump žádal po někdejším řediteli Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamesi Comeymu věrnost a také to, aby ukončil vyšetřování nyní již bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna. Vyplývá to z Comeyho prohlášení, které ve středu zveřejnil senátní výbor pro dohled nad tajnými službami. "Potřebuji oddanost, očekávám věrnost," řekl podle prohlášení Trump Comeymu. Prezident se ho také zeptal, zda chce zůstat v křesle ředitele FBI.
James Comey.
James Comey. | Foto: ČTK

Washington - Prezident Spojených států Donald Trump žádal po někdejším řediteli Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamesi Comeym věrnost a také to, aby ukončil vyšetřování nyní již bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna. Vyplývá to z Comeyho prohlášení, které ve středu s předstihem zveřejnil senátní výbor pro dohled nad tajnými službami. Comey bude ve čtvrtek před tímto výborem, který vyšetřuje možné zásahy Ruska do loňských amerických voleb, vypovídat. Trump Comeyho prohlášení nijak nekomentoval.

"Potřebuji oddanost, očekávám věrnost," řekl podle prohlášení Trump v lednu Comeymu během jejich společné večeře. Prezident se ho také zeptal, zda chce zůstat v křesle ředitele FBI. "To mi přišlo zvláštní, neboť mi již dříve dvakrát řekl, že doufá, že na postu zůstanu," uvedl Comey v prohlášení. Podle Comeyho rovněž řekl, že ředitele FBI by chtělo dělat hodně lidí a že vzhledem k jeho přešlapům v uplynulém roce by pochopil, kdyby chtěl rezignovat.

"Velmi mě to znepokojilo, neboť FBI má k výkonné moci tradičně nezávislý status," uvedl Comey. Prezidentovi proto sdělil, že má svou práci rád, že chce odsloužit svůj desetiletý mandát a že politicky nestojí na ničí straně.

S Trumpem se Comey během večeře bavil i o osudu Flynna, který na post v Bílém domě rezignoval kvůli svým nejasným vazbám na Rusko. "Věřím, že najdete způsob, jak to nechat být, jak nechat Flynna být," řekl podle Comeyho prohlášení prezident. Na to mu odvětil, že Flynn je sice dobrý člověk, ale neřekl mu, že případ nechá být.

Trump podle Comeyho řekl, že na Flynnových rozhovorech s Rusy nebylo nic špatného a že ho musel nechat odstoupit kvůli tomu, že mylně informoval viceprezidenta Mikea Pence. Flynn nejprve Penceovi tvrdil, že s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem nehovořil, ale později to připustil s tím, že viceprezidenta špatně informoval nedopatřením.

"Dodal, že pokud jde o Flynna, chová ještě jiné obavy, ty ale neupřesnil," uvedl Comey k rozhovoru s Trumpem.

Neobvykle časté rozhovory

Comey v prohlášení mimo jiné uvádí, že Trumpa opakovaně ujišťoval o tom, že není vyšetřován FBI v souvislosti s možnými ruskými zásahy do voleb. Poprvé tak učinil 6. ledna, kdy se s Trumpem, tehdy teprve budoucí hlavou státu, a dalšími činiteli tajných a bezpečnostních služeb sešel v jeho newyorské rezidenci Trump Tower. Podruhé to Trumpovi sdělil během jejich společné večeře v Bílém domě 27. ledna a potřetí v rámci telefonického rozhovoru 30. března.

Comey k tomuto telefonátu poznamenal, že Trump opakovaně hovořil o tom, že je třeba skutečnost, že není vyšetřován, zveřejnit. Během společného telefonátu 11. dubna se pak prezident podle Comeyho ptal, co učinil proto, aby se "dostalo ven, že on sám není vyšetřován".

Samotnou ruskou kauzu Trump podle Comeyho označoval za "mrak, který mu škodí v práci pro tuto zemi". V této souvislosti se ho prezident zeptal, co je možné k rozehnání toho mraku učinit. "Odpověděl jsem, že kauzu vyšetřujeme co nejrychleji," uvedl Comey.

Comey v prohlášení také uvedl, že si vybavuje během čtyř měsíců celkem devět osobních jednání s Trumpem, tři se uskutečnila mezi čtyřma očima a šest po telefonu. Comey se následně obrátil na ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, aby zabránil jakékoli další přímé komunikaci mezi ním a prezidentem.

Comey časté rozhovory s Trumpem označil za mimořádně neobvyklé, neboť na něco podobného nebyl zvyklý. Poznamenal, že s Trumpovým demokratickým předchůdcem Barackem Obamou osobně jednal pouze dvakrát, a to nikdy telefonicky.

Nepatřičné, ale ne protiprávní

V prohlášení, které senátní výbor zveřejnil, Comey hovoří o tom, že si po jednání s Trumpem pořizoval poznámky a že tak činil prakticky okamžitě po schůzce, například v autě, aby vše zaznamenal co možná nejpřesněji. O poznámkách již dříve informovala média, Kongres v reakci na to uvedl, že žádá jejich předložení.

Americký expert na ústavní právo Jonathan Turley označil podle AP Trumpovy komentáře a postoje uvedené v Comeyho prohlášení sice jako nepatřičné, ale ne protiprávní. Turley si prošel všech sedm stránek Comeyho výpovědi a řekl, že nezjistil z Trumpovy strany žádné porušení zákonů v podobě zásahů do vyšetřování FBI. "Komentáře jsou hrubě nepatřičné," řekl Turley. "My ale neobviňujeme lidi za to, že jsou neomalení či o věci nemají žádné povědomí," dodal.

Sám Trump na otázky novinářů, aby se ke Comeyho slovům vyjádřil, neopověděl. Mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová na podobný dotaz médií uvedla, že si není jistá, zda Trump Comeyho úvodní prohlášení vůbec četl. Dodala nicméně, že načasování zveřejnění je zajímavé.

Analytici již předem naznačují, že Comeyho čtvrteční výpověď může být značně výbušná, pokud jde o chování Bílého domu. Trump nečekaně Comeyho odvolal počátkem května. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že v nyní již bývalého ředitele FBI ztratil důvěru a že ho chtěl zbavit funkce již delší dobu. Spekulace o tom, že odvolání souvisí s Flynnovým vyšetřováním, šéf Bílého domu odmítl.

Představte si, co dokážu za 100 dnů vlády! Sestřih projevů Trumpa k jeho "výročí". | Video: PRESIDENT DONALD TRUMP SPEECHES & PRESS CONFERENCE
 

Právě se děje

Další zprávy