Na demonstraci před Kapitol přišlo jen 700 Trumpových fandů. Báli se, že jde o past

Reuters ČTK Zahraničí Reuters, ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 18. 9. 2021 21:40
Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu, sídla amerického Kongresu, dorazilo ve Washingtonu několik stovek lidí. Shromáždění ale bylo poklidné, více než demonstrantů bylo podle agentury Reuters na místě policistů a novinářů.

V oblasti od rána hlídkovaly stovky policistů a protože se úřady obávaly střetů, nechaly v okolí Kapitolu postavit vysoké zátarasy. V pohotovosti bylo také 100 vojáků Národní gardy.

Pořadatelé oznámili, že se protestů zúčastní na 700 lidí, další odhady mluvily až o několika tisících účastníků z řad příznivců bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Na místě ale bylo zhruba 200 demonstrantů. "Je to víceméně to, co jsme čekali," řekl o jejich počtu šéf washingtonské policie Robert Contee. Podle agentury AP některé skupiny Trumpových příznivců od účasti na protestu ve Washingtonu své členy odrazovaly, protože šlo podle nich o past.

Policie  nicméně byla v pohotovosti, protože v souvislosti se sobotními protesty zaznamenala vyhrůžky. "Nebudeme tolerovat žádné násilí," uvedl šéf policie zajištující ochranu Kapitolu Thomas Manger. Policie se také obává střetů mezi příznivci a odpůrci bývalého prezidenta Trumpa.

Tentokrát je Kapitol připraven lépe, uvádí agentura Reuters. Kolem dokola je obehnaný černým dvouapůlmetrovým plotem, v pohotovosti zůstává sto členů Národní gardy a bezpečnostní personál provádí dodatečné kontroly cestujících, kteří přilétají do Washingtonu, aby zabránili potenciálnímu násilí.

Shromáždění nese název „Spravedlnost za J6“ a jeho účastníci žádají spravedlivý soudní proces pro lidi obžalované kvůli výtržnostem u Kapitolu 6. ledna (anglicky January 6, proto J6). Organizátoři uvedli, že očekávají poklidný průběh, ale policejní prezident USA J. Thomas Manger v pátek novinářům řekl, že „zaznamenali i nějaké hrozby násilí“ mezi příznivci a odpůrci Trumpa.

Trumpovi radikálové

Z účasti na násilí ze 6. ledna, které následovalo po projevu poraženého prezidentského kandidáta, bylo obviněno více než 600 lidí. Trump tehdy zopakoval svá lživá tvrzení, že jeho prohra ve volbách, ze kterých vyšel vítězně stávající prezident Joe Biden, byla důsledkem rozsáhlých podvodů. Tato tvrzení byla popřena rozsudky několika soudů, státními volebními úředníky, a dokonce i samotnými členy Trumpovy administrativy.

Výtržníci toho dne bojovali s policií, bili je klacky a kovovými zátarasy, prorazili si cestu okny do budovy Kapitolu a proběhli chodbami směrem k zákonodárcům. Někteří byli vybaveni zbraněmi, jiní nesli pouta, či dokonce oprátky. Videa z bezpečnostních kamer a pozdější rekonstrukce událostí ukázaly, že zákonodárci se stáhli do bezpečí jen pár okamžiků předtím, než do jejich jednacího sálu vtrhnul dav. V ohrožení byl zejména viceprezident Mike Pence, jenž v tu chvíli formálně schvaloval výsledky voleb, což republikánští radikálové brali jako zradu.

Ten den zemřeli čtyři lidé - jedna žena, která se jako první dostala ke dveřím zasedacího sálu, byla zastřelena, tři další lidé zemřeli v důsledku jiných zranění. Policista z Kapitolu, který byl napaden demonstranty, zemřel den po událostech a čtyři strážníci, kteří se na obraně rovněž podíleli, později spáchali sebevraždu.

Téměř 50 lidí se k obviněním souvisejícím s násilím dosud přiznalo, devět připustilo, že spáchali zločin. Drtivá většina obžalovaných byla mezitím propuštěna a čekají na soud, dalších asi 75 z nich je podle soudních dokumentů stále ve vazbě.

Mezi obviněnými jsou členové pravicových skupin Proud Boys, Oath Keepers a Three Percenters. Jedná se o radikální ozbrojené milice, jejichž násilné chování nicméně odsuzuje jen hrstka umírněných republikánů. Mezi kritiky patří i Adman Kinzinger, člen Sněmovny reprezentantů. „Je ironií, že shromáždění volá po spravedlnosti za události z 6. ledna. Myslím si, že spravedlností by tehdy bývalo bylo obžalování a odvolání Donalda Trumpa,“ řekl. On sám byl jedním z nemnoha republikánů, kteří hlasovali pro obvinění Trumpa z podněcování násilí. K tomu nakonec nedošlo a bývalý americký prezident odsloužil plnou délku svého mandátu.

Naopak organizátor nynějšího shromáždění Matt Braynard, analytik republikánské strany, je velkým Trumpovým podporovatelem i zastáncem jeho tvrzení, že mu byly volby ukradeny. Ten prohlašuje, že "spravedlnost za 6. ledna" znamená, že lidé, kteří jsou kvůli výtržnostem stále ve vazbě, budou propuštěni. Věří také, že drtivá většina obžalovaných by měla být osvobozena.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 3 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy