Reportáže, grafiky, podrobné odhady. Vše, co potřebujete vědět o amerických volbách

Zahraničí jkr Zahraničí, jkr
3. 11. 2020 6:05
Volební den je tady. Američané rozhodují, zda v Bílém domě bude pokračovat republikán Donald Trump, nebo ho vystřídá jeho demokratický vyzyvatel Joe Biden. První odhady výsledků se očekávají po půlnoci pražského času. Deník Aktuálně.cz v posledních týdnech o amerických volbách publikoval řadu reportáží, grafik, analýz i rozhovorů. Nabízíme je na jednom místě.
 

Právě se děje

před 29 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy