Addis Abeba / Londýn – Britský atlet a olympijský vítěz Mohamed Farah ostře vystoupil proti nařízení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který zakázal do USA vstup občanům zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu. Farah, který je původem ze Somálska a v současné době trénuje v Etiopii, se obává o svůj návrat domů do Spojených států.
Informoval o tom server The Guardian.
"Dělá mi velké starosti to, že svým dětem budu muset oznámit, že tatínek se možná nemůže vrátit domů," uvedl čtyřnásobný olympijský vítěz v bězích na 5000 a 10 000 metrů. Farah se domů do Portlandu v Oregonu plánoval vrátit v polovině března.
Farah je také čerstvým držitelem Řádu britského impéria. Jeho jméno se objevilo na tradičním novoročním seznamu osob, které se britská královna Alžběta II. rozhodla pasovat na rytíře. Britský vytrvalec tak nezapomenul zdůraznit, jak vstřícně se podle něho k lidem cizího původu chová Velká Británie oproti politice nového prezidenta USA.
"Prvního ledna letošního roku ze mě Její Veličenstvo královna Alžběta II. udělala rytíře Spojeného království, 27. ledna ze mě prezident Donald Trump zřejmě udělal vetřelce," prohlásil úspěšný sportovec přezdívaný "Mo" a Trumpovy kroky označil za "ignorantské a předpojaté".
Farah je britským občanem, somálské občanství nemá. Do Velké Británie se přistěhoval v osmi letech. Jak sám tvrdí, země mu dala šanci na úspěch a uskutečnění svých snů. "Jsem pyšný na to, že jsem mohl reprezentovat svou zemi, vyhrát medaile pro britský lid a obdržet nejvýznamnější ocenění," uvedl ve svém facebookovém prohlášení.
Trump podepsal v pátek exekutivní příkaz o přísnějším prověřování imigrantů. Příkaz mimo jiné zakazuje vstup muslimských uprchlíků do USA z celkem sedmi zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu. Jde o Sýrii, Irák, Írán, Libyi, Somálsko, Súdán a Jemen. Nařízení začalo platit okamžitě.
Imigranti z těchto států nesmí na americkou půdu vstoupit po dobu následujících devadesáti dnů. Vláda se chce mezitím rozhodnout, jaké informace bude vyžadovat při rozhodování o udělení víza. Trump zároveň pozastavil na 120 dnů program USA pro přijímání uprchlíků.
"Tvrdě jsem pracoval, obohacoval americkou společnost, platil daně a vychoval čtyři děti v místě, které nyní nazývají svým domovem. Teď je mně a mnohým dalším naznačováno, že možná nejsme úplně vítaní," vyjádřil rozčarování nad opatřeními Obamova nástupce úspěšný sportovec.
Alan Watkinson – britský učitel tělocviku, který atletický talent objevil – není překvapený, že se Farah do Trumpa takto pustil. "Mo je zastáncem silných hodnot. Když cítí, že něco není fér, nebude jen tak sedět opodál," nepochybuje o charakteru sportovce Watkinson.
Ten se už s celou záležitostí obrátil také na britskou premiérku Theresu Mayovou. Žádá po ní, aby se do případu vložila. "Doufám, že případ Mo upozorní na to, jak směšný je tento plošný zákaz namířený proti muslimům."
Také tréninkové středisko v Etiopii, kde se Farah teď připravuje na další závody, už situaci řeší s americkými úřady.