Washington - Americký prezident Donald Trump opakovaně zpochybňuje vyšetřování pokusů Kremlu zasáhnout do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Jde podle něj o "hon na čarodějnice", "podvod", "falešnou" kauzu.
Prezidentovy tvrdé výpady proti vyšetřování, které zjišťuje i to, zda neexistovalo propojení mezi Rusy a Trumpovým týmem, ale doposud respektovaly jednu výjimku. Totiž osobu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který má z pověření ministerstva spravedlnosti USA celou kauzu na starosti a řídí vyšetřování.
Nyní ale Trump tuto červenou čáru překročil. A Washington se otevřeně ptá, zda si tím nepřipravuje půdu k odvolání zvláštního vyšetřovatele, který pro něj potenciálně představuje velké ohrožení. "Muellerovo vyšetřování nemělo nikdy začít," napsal Trump o uplynulém víkendu na Twitter a v dalším vzkazu pak zaútočil ještě adresněji.
"Proč je v Muellerově týmu 13 zatvrzelých demokratů, několik velkých podporovatelů podvodné Hillary, a žádní republikáni…, myslí si někdo, že je to férové?" napsal Trump v neděli.
Why does the Mueller team have 13 hardened Democrats, some big Crooked Hillary supporters, and Zero Republicans? Another Dem recently added...does anyone think this is fair? And yet, there is NO COLLUSION!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) March 18, 2018
Reakce amerických politiků ukazuje, že prezidentova vyhlášení skutečně berou jako snahu Roberta Muellera odstranit. Trumpa před tímto krokem varují i někteří republikáni. "Pokud by se pokusil to udělat, byl by to začátek konce jeho prezidentství, protože my jsme země, kde vládne právo," uvedl republikánský senátor Lindsey Graham.
I podle republikánského předsedy Sněmovny reprezentantů Paula Ryana by měl Donald Trump nechat Muellera pokračovat ve vyšetřování. "Jak pan předseda vždycky říkal, pan Mueller a jeho tým mají mít možnost dělat svoji práci," uvedla v tiskovém prohlášení Ryanova mluvčí.
Podle Nixonova receptu?
Jenže washingtonská média i politici si všímají ještě dalších indicií, že nepředvídatelný Trump může mít Muellera na mušce. Prezidentův osobní právník John Dowd v sobotu vyzval americké ministerstvo spravedlnosti, aby činnost zvláštního vyšetřovatele ukončilo. Roberta Muellera může formálně odvolat právě jen toto ministerstvo, konkrétně náměstek Rod Rosenstein.
Ten ovšem opakovaně řekl, že k takovému kroku není žádný právní důvod. Donald Trump by si ale odstranění Muellera mohl vynutit i tak, že by náměstka Rosensteina odvolal a na jeho místo dosadil člověka, který by jeho požadavku na vyhazov zvláštního vyšetřovatele vyhověl.
To by ale už nápadně připomínalo scénář ze slavné americké aféry Watergate, během které se tehdejší prezident Richard Nixon v jednu chvíli (v říjnu 1973) rozhodl odstranit zvláštního vyšetřovatele celé kauzy. Než ale našel člověka ochotného to provést, musel předtím odvolat ministra spravedlnosti i jeho náměstka. Kauzu Watergate to ale beztak nezastavilo, Amerika se tehdy ocitla na hraně ústavní krize a v létě 1974 prezident Nixon vynuceně odstoupil.
Americká média si teď kladou otázku: Chtěl by jít Donald Trump do podobného rizika a vystavit sebe a Bílý dům obrovskému mediálnímu a politickému tlaku, kdyby Roberta Muellera skutečně odstranil?
Podle některých politiků si minimálně testuje terén. "Prezident vypouští průzkumné balonky ohledně zastavení Muellerova vyšetřování," uvedl ve svém prohlášení Chuck Schummer, vůdce demokratů v americkém Senátu. "Vyhazov Muellera by byl v naší demokracii červenou čárou, kterou nelze překročit," dodal.
Podle Trumpova okolí se ale prezident po více než roce v úřadě evidentně rozhodl, že se chce více řídit svými vlastními instinkty. Ukázaly to i poslední změny v týmu, kdy dosavadního ministra zahraničí Rexe Tillersona nahradil šéf CIA Mike Pompeo.
"Zdá se, že (Trump) nyní věří, že jeho instinkty jsou celkově lepší než lidí kolem něho, kteří se ho snaží mírnit," uvedl pro zpravodajský web Politico advokát, který se s Trumpovými právníky věnuje ruské kauze. "Může to být projev jeho rostoucí sebejistoty," poznamenal pak Roger Stone, jeden z Trumpových dlouholetých známých, k prezidentovým víkendovým atakům na Muellera.
Rodinný byznys už není tabu
List New York Times naznačil ještě jinou, konkrétnější motivaci. Připomněl, že už loni v červenci prezident Trump uvedl, že by vyšetřovatel Mueller překročil "červenou čáru", kdyby v rámci tzv. ruské kauzy začal vyšetřovat jeho rodinné finance.
Což se ovšem mezitím stalo. Mueller začal opravdu zkoumat aktivity rodinné společnosti Trump Organization, v jejímž čele stál až do vítězství ve volbách sám Donald Trump. Minulý čtvrtek si navíc vyšetřovatel Mueller vyžádal soudním příkazem od Trump Organization nové dokumenty. To bylo podle listu New York Times poprvé, kdy Mueller požaduje záznamy už "přímo související s Trumpovým podnikáním".
Prezident mezitím čelí další otevřené vzpouře bývalých špiček amerických bezpečnostních složek. V polovině dubna budou zveřejněné paměti exšéfa FBI Jamese Comeyho, kterého Trump na počátku svého prezidentství nečekaně odvolal a spustil tím složitou politickou krizi. Pro šéfa Bílého domu určitě nebude kniha klidným čtením.
Skutečnost, jak zásadně se zkomplikoval vztah mezi prezidentem a americkými zpravodajskými službami, pak jasně ukázal páteční tweet Johna Brennana, který byl šéfem americké tajné služby CIA za předchozí administrativy Baracka Obamy.
When the full extent of your venality, moral turpitude, and political corruption becomes known, you will take your rightful place as a disgraced demagogue in the dustbin of history. You may scapegoat Andy McCabe, but you will not destroy America...America will triumph over you. https://t.co/uKppoDbduj
— John O. Brennan (@JohnBrennan) March 17, 2018
"Až vyjde najevo plný rozsah vaší prodejnosti, morální pokleslosti a politické korupce, zaslouženě zaujmete své místo hanebného demagoga na smetišti dějin," vzkázal Brennan prezidentovi. Od aféry Watergate z počátku 70. let minulého století nezažily Spojené státy tak hlubokou krizi mezi americkými zpravodajci a prezidentem jako nyní.
VIDEO: Rok s Trumpem.