Trump získal v New Yorku 60 % hlasů a převálcoval soupeře. Clintonová porazila Sanderse s 58 %

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 4. 2016 6:38
Newyorské primárky přiblížily pravděpodobnost prezidentského souboje mezi Hillary Clintonovou a Donaldem Trumpem. Clintonová porazila přesvědčivě svého konkurenta Bernieho Sanderse, když získala 58 procent hlasů. Potvrdila tak a dál navýšila svůj těžko překonatelný náskok v počtu získaných delegátů na nominační sjezd. Ještě jasněji vyhrál v New Yorku republikán Donald Trump, když dostal 60 procent hlasů a připíše si minimálně 89 z 90 rozdělovaných delegátů. Trump si tak vylepšil své postavení při sbírání delegátů na nominační sjezd, stále však není jasné, zda dosáhne na potřebnou většinu.
Hillary Clintonová slaví vítězství v New Yorku s manželem Billem a dcerou Chelsea
Hillary Clintonová slaví vítězství v New Yorku s manželem Billem a dcerou Chelsea | Foto: Reuters

New York - Prezidentské primárky ve státě New York jasně vyhráli favorizovaní kandidáti Hillary Clintonová za demokraty a Donald Trump za republikány. Vítězstvím v New Yorku udělali oba významný krok k získání nominací svých stran do listopadových prezidentských voleb po sérii porážek v řadě menších států.

Clintonová po sečtení téměř všech hlasů získala 58 procent, pro jejího jediného konkurenta Bernieho Sanderse hlasovalo 42 procent demokratických voličů. "Vítězství je na dosah," prohlásila Clintonová o vyhlídkách na svou nominaci na shromáždění svých stoupenců.

Sanders po newyorských primárkách řekl, že "bude bojovat až do konce".

Clintonová získala před volbami v New Yorku podporu 1758 delegátů, včetně takzvaných superdelegátů, Sanders jich měl 1076. Z New Yorku si zatím Clintonová připsala 135 delegátů a Sanders 104. Celkem demokraté v New Yorku rozdělují poměrným systémem 247 delegátů. Jejich kandidát musí získat celkem 2383 delegátů, aby dostal nominaci.

Trump získal v New Yorku po sečtení 95 procent odevzdaných hlasů asi 60 procent. Druhý je John Kasich s 25 procenty, zatímco hlavní Trumpův soupeř Ted Cruz má k dobru jen 14,5 procenta.

Republikáni v New Yorku rozdělují 95 delegátů. Trump může počítat s 89 z nich, Kasich získal tři.

Před New Yorkem měl Trump 756 delegátů. Ani vítězství v New Yorku nemusí realitnímu magnátovi stačit, aby do červencové republikánské konference získal 1237 delegátů potřebných k automatické nominaci do prezidentských voleb. Cruz má zatím slib podpory od 559 delegátů, Kasich jich má 144.

Trump po volbách v New Yorku řekl, že pro Cruze už je matematicky nemožné získat republikánskou nominaci ziskem většiny delegátů. "Už to v podstatě žádný souboj není," prohlásil Trump na vítězném shromáždění ve svém mrakodrapu Trump Tower na Manhattanu.

V případě, že nikdo z republikánských kandidátů nedosáhne většiny, jsou počty delegátů směrodatné jen pro první kolo sjezdových voleb; v dalších kolech mohou postupně delegáti hlasovat pro kohokoli jiného. Většina republikánských vůdců a aktivistů Trumpa jako kandidáta nechce a sázejí na to, že na konferenci se bude poprvé po zhruba 40 letech o prezidentském kandidátovi hlasovat.

 

Právě se děje

Další zprávy