Trump ve svém poselství varoval před KLDR a chválil stav americké ekonomiky, Rusku se vyhnul

ČTK ČTK
31. 1. 2018 6:03
Připomněl, že na jihu země vybuduje "velkou zeď", která zajistí zemi bezpečnost.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington  - Prezident Donald Trump v úterním poselství o stavu unie rekapituloval výsledky svého ročního vládnutí s důrazem na úspěšnou bilanci hospodaření, prosazení daňové reformy a zrušení "jádra" zdravotní reformy Baracka Obamy.

"Naše masivní daňové zvýhodnění přineslo úžasnou úlevu střední třídě a drobným podnikatelům," prohlásil prezident. Díky jeho vládě se prý podařilo zavést největší daňové úlevy v amerických dějinách. Benefit údajně pocítily tři miliony pracujících.

"Soustředíme se na obhajobu těch nejlepších zájmů amerických dělníků," potvrdil Trump v projevu základní pilíř své hospodářské politiky. Během jeho pobytu v Bílém domě se podle statistik v USA snížila nezaměstnanost ze 4,8 na 4,1 procenta, počet pracovních míst se podle Bílého domu zvýšil o 2,4 milionu.

Trump chce prosazovat ochranu země před ilegální imigrací díky chystanému "spravedlivému kompromisu" s demokraty. Připomněl, že na jihu země vybuduje "velkou zeď", která zajistí zemi bezpečnost, a že ukončí vízovou loterii a takzvanou řetězovou migraci způsobenou spojováním rodin. Boj s nelegální migrací podle prezidenta pomůže i ke zvládnutí drogové epidemie, která USA postihla.

 Až ve druhé hodině svého poselství se Trump zmínil o problémech americké zahraniční politiky. Připomněl úspěchy boje s Islámským státem v Sýrii a Iráku a řekl, že pokud jsou teroristé dopadeni v zámoří, musí být s nimi v USA jako s teroristy naloženo. Stát musí mít možnost soudit teroristy, kdekoli se podaří je dopadnout.

Krátce před zahájením prezidentova projevu Bílý dům oznámil, že prezident podepsal exekutivní příkaz, jímž ponechává otevřenou věznici v kubánském Guantánamu. Kritizované vězení pro osoby podezřelé z terorismu chtěl Trumpův předchůdce Barack Obama zavřít.

Trump rovněž prohlásil, že Kongres by měl zajistit, aby zahraniční finanční pomoc USA "vždy sloužila americkým zájmům a směřovala výhradně k přátelům, nikoli nepřátelům Ameriky".

Bezohledná snaha KLDR získat jaderné rakety by podle Trumpa mohla velmi brzy USA ohrozit. Jeho vláda prý nebude opakovat staré chyby, které "dostaly Spojené státy do této velmi nebezpečné situace".

Bezpříkladná síla je podle prezidenta nejjistější obranou proti hrozbám zlotřilých režimů, teroristických skupin a rivalů, jako je Čína nebo Rusko. Tyto dvě země jsou podle Trumpa "výzvou americkým zájmům, americké ekonomice a jejím hodnotám".

Proto Trump žádá o odstranění limitů vojenského rozpočtu. Součástí obrany musí být i jaderný arzenál "tak silný a mohutný, že odstraší jakýkoli akt agrese". Možná přijde "magický okamžik", kde se národy sjednotí a zničí své jaderné arzenály. "Ještě tam ale nejsme," upozornil Trump.

V půldruhahodinovém projevu se prezident nezmínil o vyšetřování údajného ruského vměšování do předloňských amerických voleb. Vztahům s Moskvou ani se spojenci nevěnoval v poselství významnější pozornost.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy