USA uvalily sankce na další ruské oligarchy. Americký seznam "Putinových přátel" je ale ještě delší

Ondřej Soukup Hana Vařáková Zahraničí Ondřej Soukup, Hana Vařáková, Zahraničí
Aktualizováno 6. 4. 2018 21:41
V pátek americký Kongres zveřejnil jména dalších 24 Rusů, o které Spojené státy rozšířily svůj protiruský sankční seznam. Objevilo se mezi nimi několik oligarchů a lidí blízkých prezidentovi Vladimiru Putinovi. Ty má ovšem Washington v hledáčku už delší dobu. Loni na podzim vypracovalo americké ministerstvo financí seznam 114 státních úředníků a 96 miliardářů, kteří jsou úzce spojeni s ruským prezidentem. Ze samotného zařazení na seznam sice nic bezprostředně nevyplývá, několika z nich se ale nyní dotkly rozšířené sankce. Podívejte se, kterých ruských oligarchů se sankce týkají a kteří teprve "čekají" na seznamu nežádoucích lidí.
Kirill Šamalov.
Kirill Šamalov. | Foto: Reuters

Kirill Šamalov (36) - sankce

Bývalý zeť Vladimira Putina a nejmladší ruský miliardář. S Putinovou dcerou Jekatěrinou se oženil v roce 2013, letos v lednu se ale rozvedli. Šamalov poté údajně ztratil přízeň ruského prezidenta a byl zbaven pozice výkonného ředitele v petrochemické firmě Sibur.

 

Právě se děje

před 22 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy